Nie wszyscy zasiądą do świątecznego stołu. W Krakowie rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności

krknews.pl 1 dzień temu

Wielkanoc to czas wspólnego świętowania, rodzinnych spotkań i pełnych stołów. Ale dla wielu krakowskich rodzin to także moment bolesnego przypomnienia o pustce – nie tylko tej w sercu, ale i w lodówce. Dlatego 4 i 5 kwietnia w 36 krakowskich sklepach ruszy Wielkanocna Zbiórka Żywności. Organizuje ją Bank Żywności w Krakowie we współpracy z partnerami społecznymi.

– Dzielenie się jedzeniem to piękny gest empatii i wsparcia dla tych, którzy tego naprawdę potrzebują – mówi Beata Ciepła, prezeska Federacji Polskich Banków Żywności i szefowa krakowskiego oddziału. – Każdy przekazany produkt to coś więcej niż jedzenie – to znak, iż ktoś o nich myśli, iż nie są sami.

Liczby, które bolą

Z danych raportu Poverty Watch wynika, iż w 2023 roku w Polsce w skrajnym ubóstwie żyło około 2,5 miliona osób – w tym ponad pół miliona dzieci i niemal tyle samo seniorów. Wśród nich są także mieszkańcy Krakowa. To osoby starsze, samotni rodzice, ludzie wychodzący z bezdomności, zmagający się z niepełnosprawnością albo próbujący zacząć życie na nowo po terapii.

Właśnie do nich mają trafić paczki ze świąteczną żywnością – zebrane w ramach dwudniowej akcji, prowadzonej w całej Małopolsce w 134 sklepach, a w samym Krakowie w 36 punktach.

Mąka, makaron, nadzieja

Wolontariusze będą obecni w sklepach, zachęcając do podzielenia się tym, co nie psuje się zbyt szybko: mąką, ryżem, konserwami, przetworami, słodyczami. Produkty można wkładać do specjalnie oznaczonych koszy za linią kas.

– W ubiegłych latach zbieraliśmy choćby kilka ton jedzenia. To konkretna pomoc, która trafia do rodzin wielodzietnych, seniorów, osób bezrobotnych – mówi jedna z wolontariuszek, która co roku pomaga przy zbiórce w krakowskiej Galerii Bronowice.

Dla tych, którzy nie mogą być w sklepie

Nowością ostatnich lat jest charytatywny sklep internetowy: www.zbiorkazywnosci.pl. Dzięki niemu także osoby, które nie mogą osobiście pojawić się w sklepie, mogą dorzucić się do akcji – kupując symboliczne produkty, które Bank Żywności zamieni później na realną pomoc.

– To szczególnie ważne, bo coraz więcej osób chce pomagać, ale niekoniecznie ma czas czy możliwość zatrzymać się w markecie – dodaje Beata Ciepła.

28 lat działania w Krakowie

Bank Żywności w Krakowie działa już od niemal trzech dekad. Zajmuje się nie tylko organizowaniem zbiórek, ale przede wszystkim codziennym pozyskiwaniem żywności, która z różnych powodów nie trafiła na sklepowe półki – i przekazywaniem jej organizacjom pomocowym. Dzięki współpracy z darczyńcami, sieciami handlowymi i setkami wolontariuszy, codziennie dociera do tysięcy potrzebujących w regionie.

– W tym wszystkim chodzi o solidarność. O to, by święta nie były tylko świętem konsumpcji, ale też świętem współczucia – podsumowuje Ciepła.

Pełna lista sklepów biorących udział w zbiórce znajduje się na stronie: https://zbiorkazywnosci.pl/zbiorka-w-sklepach

Idź do oryginalnego materiału