Nie wysyłaj w świat niezdary. 6 rzeczy, które musi umieć twój nastolatek przed opuszczeniem domu

mamadu.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Dziecko wyprowadza się z domu. 6 rzeczy, które rodzic musi z nim omówić Fot. Unsplash


Gdy twoje dziecko wchodzi w dorosłość i opuszcza rodzinne gniazdo, chcesz mieć pewność, iż uzbroiłaś je we wszystkie niezbędne umiejętności, których potrzebuje w samodzielnym życiu. Upewnij się, iż tak właśnie jest, zerkając na tych 6 spraw, które dotyczą każdego dorosłego.


Z jednej strony bardzo cieszysz się z tego, iż twoje dziecko rozpocznie samodzielne życie, a z drugiej drżysz, czy na pewno sobie poradzi. Cóż, nic nie uczy lepiej niż doświadczenie. Choć my także podpowiadamy ci, o czym jeszcze warto przypomnieć młodemu dorosłemu, zanim zamkną się za nim drzwi i pójdzie mieszkać "na swoim".

1. Jak umówić się do lekarza?


Do tej pory to raczej ty umawiałaś dziecko do lekarza, czy masz zatem pewność, iż potrafiłoby zrobić to samo? Rozpoznać objawy chorobowe, wybrać specjalistę i umówić się na wizytę? Upewnij się, iż nastolatek zna adres przychodni, w której ma wyrobioną kartę pacjenta, wie, gdzie szukać pomocy natychmiastowej oraz jak leczyć się samodzielnie.

2. Jak odetkać toaletę?


Już widzę ten uśmieszek nastolatka, gdy wyciągasz szczotkę do toalety i mówisz: "A teraz nauczymy się czegoś praktycznego!". Drobne naprawy spłuczki, przepychanie toalety, ustawianie zamka w drzwiach - to rzeczy, które nastolatek powinien być w stanie wykonać samodzielnie. Czasem tylko po to, aby cieknąca toaleta nie zalała całego mieszkania, gdy będzie czekało na hydraulika.

3. Gdzie szukać pomocy, gdy zatrzasnę drzwi?


Najlepszym rozwiązaniem jest podarowanie zapasowego zestawu kluczy rodzicom lub koledze. Tak, by w razie zatrzaśnięcia drzwi, zawsze był ktoś, kto poratuje lokatora. Warto uzbroić dziecko przed wyfrunięciem z gniazda w karteczkę z telefonami do sprawdzonych przez ciebie fachowców. Oczywiście, wszystko można znaleźć w internecie, ale popularny i zareklamowany to coś innego, niż solidny i sprawdzony.

4. Jak odpowiedzieć na ofertę pracy?


Prawdopodobnie twoje dziecko zaraz ruszy do swojej pierwszej pracy i zacznie zarabiać pieniądze. Uzbrój je w wiedzę o tym, jak złożyć życiorys, odpowiedzieć na ofertę pracy i jak może wyglądać rozmowa rekrutacyjna. Drugim ważnym punktem jest uświadomienie dziecka, jakie prawa ma pracownik, na co zwrócić uwagę, podpisując umowę o pracę, jakie są rodzaje umów itp.

5. Jak opłacić rachunki?


Nie mam wątpliwości, iż twoje dziecko potrafi kupić bilety do kina online i zamówić drogie buty w sklepie internetowym. Może ma choćby własną kartę płatniczą. Jednak czy widziałaś kiedyś, aby przeglądał historię wydatków na stronie banku? Czy wie, za jakie podstawowe usługi trzeba płacić? Co oznacza zaliczka na wodę i czemu czasem zdarza się niedopłata? Dlaczego czynsz może wzrosnąć i spaść kilka razy w ciągu roku? Dlaczego gaz i prąd płaci się co dwa miesiące i trzeba pamiętać, aby skrupulatnie spisywać liczniki?

6. Jak podpisać umowę najmu mieszkania/pokoju?


Rynek najmu w Polsce to skomplikowana i kosztowna układanka. Ponieważ jest to w dużej mierze system usług prywatnych, to właściciele mieszkania dyktują warunki. Nie powinno tak być, ale powiedz dziecku, jak wygląda praktyka. Ponadto, przygotujcię się do podpisania umowy najmu, dokładnie ją czytając. Przypomnij dziecku, iż jako lokator ma prawa do użytkowania mieszkania zgodnie z przeznaczeniem, właściciel nie ma prawa wchodzić do jego lokum bez pytania, a opłacanie czynszu powinno zawsze zostawić po sobie ślad w postaci przelewu lub wystawionego rachunku.

Idź do oryginalnego materiału