Palący problem? Kto choć raz w życiu miał zgagę, ten wie, iż jest to nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość. Uczucie palenia w przełyku – skąd się to adekwatnie bierze?
#1 Zgaga – czym jest?
Rozpoznanie zgagi nie stanowi dla nikogo problemu. Charakterystyczne pieczenie w przełyku i czasami ból w klatce piersiowej to zwiastun nieprzyjemnego problemu.
Winowajcą zgagi jest refluks kwasowy, a pojawia się on w momencie, gdy soki trawienne cofają się do przełyku.
Jak do tego dochodzi? Za cofanie się treści żołądkowej odpowiedzialny jest dolny zwieracz przełyku, który nie działa prawidłowo. Dlaczego szwankuje?
Nie zostaje on zamknięty, dlatego nabłonek przełyku zostaje podrażniony, dlatego czujesz nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku.
#2 Zgaga – dlaczego ją mamy?
Zgagę potrafią wywołać pewne produkty, m.in. kawa, herbata, alkohol, czekolada, cola, pomidory, mięta, cytrusy i ostre przyprawy.
#3 Zgaga – tego nie rób
Jeżeli miałeś zgagę, na pewno nie raz próbowałeś ją ugasić. Większość ludzi pomaga sobie dzięki mleka, jednak jak radzą specjaliści, nie jest to wskazane. Dlaczego? Picie mleka stymuluje żołądek do zwiększonej produkcji kwasu żołądkowego...
Jeżeli często miewasz zgagę, koniecznie przeanalizuj swoją dietę. Pamiętaj, iż tłuste potrawy odpowiedzialne są za napięcie mięśnia zwieracza przełyku, a kofeina zwiększa wydzielanie żołądkowe. Cytrusy natomiast powodują zakwaszenie…
#4 Zgaga – co pomaga?
Zgaga jest możliwa do wyeliminowania domowymi sposobami. Jeżeli jednak powtarza się ona za często, koniecznie udaj się do specjalisty!
Jeżeli jednak zdarza Ci się od czasu do czasu odczuwać ją po danym posiłku, możesz zaparzyć herbatkę z lipy lub siemia lnianego. Możesz także poratować się łyżeczką miodu pomieszaną z łyżeczką octu jabłkowego.
#5 Zgaga – leki
Jeżeli dbasz o swoją dietę i unikasz potraw i produktów, które mogą ją wywołać, a mimo to masz zgagę, możliwe, iż odpowiedzialne za nią są leki, które przyjmujesz. Mówi się, iż najczęściej powodują je leki przeciwzapalne.
#6 Zgaga – ciąża
Jedną z nieprzyjemnych rzeczy, które mogą spotkać kobiety w ciąży jest właśnie zgaga.
Zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele kobiety na samym początku ciąży mogą powodować zgagę. Na skutek progesteronu dolny zwieracz przełyku ulega rozluźnieniu.
W późniejszym czasie ciąży zgaga także występuje i męczy przyszłe mamy. Tym razem jest za to odpowiedzialna powiększająca się macica, która naciska na żołądek.
Jeżeli jest to dla Ciebie męczący i dokuczliwy stan, koniecznie zmień dietę pod okiem lekarza.