Nie żyje wybitna polska artystka, śpiewaczka i pedagog miała 73 lata

warszawawpigulce.pl 9 godzin temu

Zmarła Jadwiga Rappé – wybitna polska śpiewaczka altowa, ceniona na międzynarodowych scenach wykonawczyni muzyki klasycznej i wieloletnia wykładowczyni akademicka. Artystka odeszła 16 maja 2025 roku w Warszawie. Miała 73 lata.

Autorstwa photographer Andrzej Świetlik – scanned from „Studio” monthly, February 1994, Prószyński i S-ka editors, Warsaw, Poland, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11738341

Alt o światowej renomie

Jadwiga Rappé urodziła się 24 lutego 1952 roku w Toruniu. Studiowała najpierw filologię słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie – śpiew solowy w Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem Jerzego Artysza. Swoje muzyczne wykształcenie zakończyła z najwyższym wyróżnieniem.

Już na początku kariery odnosiła międzynarodowe sukcesy: zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku (1980) oraz Złoty Medal na Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux (1981). Jej głos – głęboki, aksamitny, pełen emocji – gwałtownie zyskał uznanie wśród dyrygentów, publiczności i krytyków na całym świecie.

Ambasadorka polskiej kultury

Rappé miała w repertuarze zarówno dzieła operowe, jak i muzykę oratoryjno-kantatową oraz pieśni. Występowała na najważniejszych festiwalach, w tym Salzburger Festspiele, Maggio Musicale Fiorentino, Wien Modern czy Warszawska Jesień. Pracowała z wielkimi dyrygentami, takimi jak Sir Colin Davis, Kent Nagano, Nicolaus Harnoncourt, Krzysztof Penderecki, Marek Janowski i Antoni Wit.

Była nie tylko artystką, ale również promotorką muzyki współczesnej – brała udział w prawykonaniach dzieł polskich i zagranicznych kompozytorów XX i XXI wieku.

Mentorka i profesor

Poza działalnością artystyczną, Jadwiga Rappé była cenionym pedagogiem. Od 2000 roku prowadziła klasę śpiewu solowego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wcześniej pracowała w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Chopina. Wychowała wiele pokoleń wokalistów, z których wielu kontynuuje jej artystyczne dziedzictwo.

Była związana z Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów Śpiewu oraz Stowarzyszeniem Polskich Artystów Muzyków. W latach 2006–2009 pełniła funkcję prezesa Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

Zasłużona i odznaczona

Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymała liczne nagrody i odznaczenia, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Złoty i Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Idź do oryginalnego materiału