Nielegalne zdjęcia izraelskich żołnierzy i cywilów na Placu Bohaterów Getta. Miasto nie wyklucza ich usunięcia

krknews.pl 4 godzin temu

Otrzymaliśmy od Czytelników informacje, iż na symbolicznym pomniku w formie krzeseł na Placu Bohaterów Getta pojawiły się zdjęcia. Przedstawiają one żołnierzy armii izraelskiej oraz cywilów, którzy zginęli podczas ataku terrorystycznego 7 października 2023 roku.

Zdjęcia umieszczone na pomniku nie są podpisane. Przedstawiają zarówno izraelskich żołnierzy, jak i cywilów, którzy zginęli podczas tragicznego ataku przeprowadzonego przez bojowników Hamasu. Atak ten doprowadził do śmierci setek osób, w tym zarówno wojskowych, jak i ludności cywilnej, co wywołało falę międzynarodowego potępienia. To dramatyczne wydarzenie zapoczątkowało kolejną eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie, niosąc za sobą tragiczne konsekwencje dla obu stron.

W związku z pojawieniem się zdjęć zapytaliśmy władze miasta o ich stanowisko. Jak poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Miasta Krakowa, Zarząd Dróg Miasta Krakowa skierował na miejsce inspektorów w celu udokumentowania sytuacji.

– jeżeli uda się ustalić autora, zostanie wszczęte postępowanie o nielegalne zajęcie terenu pozostającego w zarządzie ZDMK – mówi Dominika Jaźwiecka z Biura Prasowe Urzedu Miasta Krakowa.

13 i 14 marca 1943 roku Niemcy przeprowadzili akcję likwidacyjną krakowskiego getta. W szczytowym momencie przebywało tam około 20 tysięcy osób, jednak pod koniec funkcjonowania liczba ta była już o ponad połowę mniejsza. W ciągu dwóch dni dwa tysiące Żydów zostało zamordowanych na miejscu, głównie na Placu Zgody, który dzisiaj nosi nazwę Placu Bohaterów Getta.

W 2005 roku, aby uczcić pamięć wszystkich ofiar i tragiczne wydarzenia II wojny światowej, na placu postanowiono postawić pomnik. Inspiracją stały się wspomnienia Tadeusza Pankiewicza, którego książka zawiera poruszający fragment: „Na Placu Zgody niszczeje nieprzeliczona ilość szaf, stołów, kredensów i innych mebli”. To właśnie te słowa zainspirowały do stworzenia nietypowego pomnika w postaci metalowych krzeseł, które symbolizują przedmioty pozostawione na placu przez żydowskie ofiary, zanim wyruszyły w swoją ostatnią, tragiczną drogę.

Projektanci umieścili na placu 33 duże krzesła i 37 mniejszych, z których każde pozwala na chwilę refleksji dzięki możliwości usiąścia. Większość krzeseł została ustawiona w rzędach, co nawiązuje do przymusowych apelów, na które mieszkańcy getta byli zwoływani. Krzesła zostały skierowane w stronę dawnej Apteki pod Orłem, będącej ważnym miejscem w historii getta. Trzy z nich zwrócono w stronę ulicy Lwowskiej, gdzie zachował się fragment oryginalnego muru getta.

W ramach obchodów 80. rocznicy likwidacji getta na oparciach krzeseł-pomników zostały umieszczone zdjęcia Żydów, którzy niegdyś mieszkali w Krakowie.

Idź do oryginalnego materiału