Nowe ramowe plany nauczania będą obowiązywały od 1 września br. Projekt rozporządzenia w tej sprawie podpisała 12 marca Minister Edukacji Barbara Nowacka. Na jego mocy realizowane będą innowacyjne przedmioty – edukacja obywatelska oraz edukacja zdrowotna. Nowe prawo zawiera również zmiany dla uczniów technikum, a także uczniów z niepełnosprawnością w stopniu lekkim uczęszczających do szkoły podstawowej. Nowością będą też zasady dotyczące tworzenia oddziałów o profilu mundurowym oraz oddziałów przygotowania wojskowego w liceach i technikach.

Innowacyjne zajęcia – edukacja obywatelska Od nowego roku szkolnego, uczniowie klas II i III liceów ogólnokształcących, klas III, III i IV techników oraz klas II i III branżowych szkół I stopnia będą uczyć się nowego przedmiotu. Edukacja obywatelska ma przygotować młodych ludzi do świadomego i odpowiedzialnego pełnienia roli obywatela w demokratycznym państwie. Na lekcjach młodzież będzie rozwijać umiejętności i postawy potrzebne do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym. Edukacja obywatelska będzie koncentrować się m.in. na wiedzy o społeczeństwie i państwie oraz prawach i obowiązkach obywatela. Przedmiot ma rozwijać krytyczne myślenie, uczyć tolerancji i dialogu.

Nowy przedmiot – edukacja zdrowotna
Nowy przedmiot o tej nazwie, zastąpi funkcjonujące do tej pory wychowanie do życia w rodzinie i również będzie nieobowiązkowy. Planowany wymiar zajęć to 1 godzina tygodniowo przez cały rok szkolny, w szkołach podstawowych w klasach IV–VIII oraz w szkołach ponadpodstawowych: w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz branżowej szkole I stopnia. Celem edukacji zdrowotnej jest przygotowanie młodych ludzi do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych decyzji dotyczących zdrowia oraz promowanie postawy dbania o siebie i innych. Na zajęciach ma być promowany zdrowy tryb życia i profilaktyka zdrowotna. Przedmiot ma zawierać m.in. elementy edukacji seksualnej i z pierwszej pomocy, a także kształtować umiejętności radzenia sobie z emocjami, budowania relacji i wzmacniania odporności psychicznej.

Wybór dla uczniów z niepełnosprawnościami
Ramowy plan nauczania dla szkoły podstawowej nie będzie zawierał już obowiązku uczestnictwa uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w zajęciach z techniki. Dotyczy to uczniów, którzy uczęszczają do szkoły podstawowej specjalnej, oddziału specjalnego w szkole podstawowej ogólnodostępnej, szkoły podstawowej ogólnodostępnej, oddziału integracyjnego w szkole podstawowej ogólnodostępnej lub szkoły podstawowej integracyjnej i są zwolnieni z nauki drugiego języka obcego nowożytnego. Dziecko nie będzie brało udział w zajęciach gdy rodzic złoży taki wniosek o rezygnację.

Zmiany dla uczniów techników
Ze względu na duże obciążenie nauką uczniów techników, zrezygnowano z obowiązku realizowania przez nich jednego z przedmiotów: plastyka, muzyka, filozofia oraz język łaciński i kultura antyczna w klasie I technikum. Jednocześnie zaproponowano, aby w/w przedmiot mógł być realizowany jako zajęcia edukacyjne w ramach godzin do dyspozycji dyrektora. Przesunięto też wymiar godzin przedmiotów takich jak: historia ((po 1 godzinie z klas I i II technikum do klas III i IV technikum), matematyka (1 godziny z klasy V technikum do klasy II technikum) i informatyka (1 godziny z klasy III technikum do klasy I technikum). Łączny wymiar w pięcioletnim cyklu nauczania nie ulega zmianie, a tylko zostaje równomiernie podzielony (biorąc pod uwagę dwa nowe przedmioty). Sprecyzowano też wymiar godzin przedmiotu biznes i zarządzanie, który będzie realizowany w klasach I i II technikum po 1 godzinie tygodniowo, zamiast dotychczasowego rozwiązania, które umożliwiało odbycie tych zajęć w klasach I i II albo tylko w klasie I albo tylko w klasie II, zgodnie z decyzją dyrektora, w wymiarze 2 godzin w okresie nauczania.

Zmiany w oddziałach o profilu mundurowym
Rozporządzenie zakłada także wprowadzenie zmian w ramowym planie nauczania dla liceum ogólnokształcącego i technikum o profilu mundurowym. Wprowadzono tu modyfikację dotyczącą zajęć z przygotowania do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej, tak aby można było tworzyć oddziały o profilu mundurowym. Wprowadzono też zmianę redakcyjną – tak, by doprecyzować, że zajęcia realizowane w ramach programu szkolenia są zajęciami z przygotowania wojskowego.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z darmowych porad w punktach na terenie całej Polski!
Z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego skorzystać może:
– każda osoba fizyczna, która potwierdzi stosownym, pisemnym oświadczeniem, iż nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (do pobrania i podpisania w punkcie),
– osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku, co należy potwierdzić dodatkowym oświadczeniem.
Każda osoba, która chce skorzystać z porady, powinna wcześniej umówić się na wybrany dzień i godzinę wizyty w konkretnym punkcie. Rejestracji można dokonać:
– telefonicznie pod numerem: (81) 531 52 81
– e-mailowo: pomocprawna@powiatleczynski.pl
– on-line: za pośrednictwem strony www.zapisy-np.ms.gov.pl
Podczas rejestracji nie trzeba podawać żadnych swoich danych osobowych, ani info