Niepokojące doniesienia z rynku pracy inżynierów sanitarnych – międzypokoleniowa luka to jednocześnie szansa dla młodych

metropoliabydgoska.pl 3 dni temu

Rozmowa o zawodzie inżyniera sanitarnego dr inż. Aleksandry Smentek z prof. Maciejem Dutkiewiczem


dr hab. inż. Maciej Dutkiewicz, prof. PBŚ – Dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej.

dr inż. Aleksandra Smentek – projektant i właścicielka biura projektowego w Bydgoszczy.


Aleksandra Smentek: Panie Dziekanie, jako osoba pracująca od niemal 30 lat w branży sanitarnej, projektant i właściciel biura projektowego, zauważam, podobnie jak większość pracodawców tej branży, coraz bardziej dotkliwy problem na rynku pracy – dramatyczny wręcz niedobór inżynierów sanitarnych. Wyraźnie widzimy, iż specjalistów brakuje, a młodych wciąż jest zbyt mało. Mamy do czynienia z ogromną luką międzypokoleniową wśród inżynierów sanitarnych (inżynierów środowiska). Starsza kadra stopniowo odchodzi na emeryturę, a młodzi ludzie jeszcze nie dostrzegają, iż to jeden z najbardziej stabilnych i przyszłościowych zawodów inżynierskich. W jaki sposób więc możemy temu zaradzić?

prof. Maciej Dutkiewicz: To prawda, my również, w świecie nauki to zauważamy. Wiemy, iż przecież każdy budynek – mieszkalny, przemysłowy czy użyteczności publicznej – potrzebuje infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, gazowych, oczyszczenia odebranych ścieków czy zagospodarowania wód opadowych lub roztopowych. Wszystko wymaga precyzyjnego projektowania, wykonawstwa, nadzoru, znajomości przepisów prawa, jak i wiedzy z zakresu nowych technologii. Dlatego, jako uczelnia – Politechnika Bydgoska, wychodzimy naprzeciw potrzebom rynku pracy i na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, na kierunku Inżynieria Środowiska, kształcimy nowe, młode i kreatywne kadry inżynierów sanitarnych.

Aleksandra Smentek: No właśnie Panie Dziekanie, jako projektant z niemal 20-letnim doświadczeniem, branżę znam bardzo dobrze, jednak wiele osób – z całym szacunkiem – przez cały czas myśli, iż „inżynier sanitarny” to ktoś, kto pracuje w kanalizacji. Tymczasem inżynier sanitarny to dziś specjalista wysokiej klasy – projektant, kierownik budowy, technolog, ekspert od inteligentnych systemów HVAC, od gospodarki wodnej, od zrównoważonego rozwoju. To nie tylko prestiżowy zawód, ale też realna możliwość zarobków choćby 10–12 tysięcy złotych miesięcznie. A często więcej – szczególnie za granicą.

prof. Maciej Dutkiewicz: (uśmiech) Niestety, stereotypy robią swoje. Jednak młode pokolenie chce dziś nie tylko zarabiać, ale też mieć wpływ. Inżynieria sanitarna / inżynieria środowiska to jedna z tych branż, gdzie naprawdę można zmieniać swoje otoczenie na lepsze. To dyscyplina łącząca naukę, technikę i odpowiedzialność społeczną. Projektując systemy dystrybucji uzdatnionej wody, odbioru wód zużytych, oczyszczania ścieków, gospodarki wodnej, wentylacji czy odnawialnych źródeł energii – realnie wpływamy na nasze otoczenie, chronimy zdrowie ludzi i przyszłość naszych miast i gmin.

Nowe specjalności, nowe możliwości

Aleksandra Smentek: Panie Dziekanie, wiem, iż dostrzegając potrzeby rynku, wprowadzone zostały na kierunku „Inżynieria Środowiska” nowe programy studiów, a na drugim stopniu (studia magisterskie) zupełnie nowe, dostosowane do realiów rynku pracy, specjalności?

prof. Maciej Dutkiewicz: Tak, z początkiem roku akademickiego 2025/2026 startujemy w nowej, udoskonalonej i bardzo „technicznej” odsłonie, a na drugim stopniu studiów na kierunku Inżynieria Środowiska na naszym Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, uruchomione zostaną dwie nowe specjalności: Inżynieria Sanitarna i Inżynieria Wodna. To odpowiedź na sygnały z rynku pracy, gdzie przedsiębiorstwa wodociągowe, energetyki cieplnej, gazownie, czy firmy projektowe i wykonawcze, gminy, powiaty – wszystkie zgodnie alarmują o braku specjalistów.

Dostosowaliśmy programy kształcenia do aktualnych wyzwań: od smart cities, przez retencję miejską, modelowanie hydrodynamiczne, water reuse, po gospodarkę cyrkulacyjną. Uczymy projektować i wdrażać nowoczesne rozwiązania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – wiedza, którą zdobywają nasi absolwenci, jest nie tylko aktualna, ale i kompletna.

Dla maturzystów z regionu – i nie tylko

Aleksandra Smentek: Nasz region – województwo kujawsko-pomorskie – to nie tylko Bydgoszcz i Toruń. Czy te możliwości są dostępne także dla młodzieży z mniejszych miast i miejscowości? Czy pracodawcy z branży sanitarnej w całym regionie pomorza i kujaw, mogą czuć się, choć w pewnym stopniu, uspokojeni?

prof. Maciej Dutkiewicz: Oczywiście! Nasi studenci pochodzą z całego województwa: ze Świecia, Inowrocławia, Grudziądza, Brodnicy, Nakła, Żnina, Sicienka, Rypina… I co ważne – wszyscy znajdują pracę, bardzo często już w trakcie studiów. Nasi absolwenci znajdują zatrudnienie w dużych firmach w regionie, w kraju, jak i poza jego granicami lub realizują się w strukturach samorządowych czy rządowych. Mamy świetne kontakty z pracodawcami – współpracujemy z firmami branżowymi, które szukają naszych absolwentów. Niektórzy zakładają własne biura projektowe, czy firmy wykonawcze, które z powodzeniem funkcjonują jako firmy rodzinne – przez pokolenia.

Erasmus, praktyki, uprawnienia

Aleksandra Smentek: Co jeszcze – poza gwarancją pracy – może zachęcić młodych ludzi do związania się z zawodem inżyniera sanitarnego, a wcześniej do podjęcia studiów na kierunku Inżynieria Środowiska, na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na Politechnice Bydgoskiej?

prof. Maciej Dutkiewicz: Proszę bardzo: program ERASMUS+, w ramach którego nasi studenci odbywają praktyki w Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Włoszech, a choćby Wielkiej Brytanii. Jednak przede wszystkim to możliwość zdobycia wykształcenia, niezbędnego do ubiegania się o nadanie uprawnień budowlanych do projektowania i / lub kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej, lub inżynieryjnej hydrotechnicznej – bez ograniczeń. Dajemy też solidną bazę pod dalsze kształcenie i rozwój – również naukowy.

,,Kreuj, zarabiaj, bądź liderem!”

Aleksandra Smentek: Brzmi to wszystko świetnie – tylko iż wielu młodych ludzi przez cały czas nie wie, iż takie kierunki istnieją. Dlatego musimy mówić o tym głośno: Inżynier Sanitarny (kierunek Inżynieria Środowiska) to zawód przyszłości! A przy okazji – to naprawdę elitarne grono.

prof. Maciej Dutkiewicz: Tak. Dlatego też naszym hasłem przewodnim stało się: „DOŁĄCZ DO ELITARNEGO GRONA INŻYNIERÓW SANITARNYCH – KREUJ, ZARABIAJ, BĄDŹ LIDEREM!”

Rekrutacja już trwa!

Drodzy Maturzyści, Szanowni Rodzice – jeśli szukacie kierunku dającego realne możliwości zawodowe, wysokie zarobki, pracę z misją i nowoczesnym zapleczem – kierunek Inżynieria Środowiska na Politechnice Bydgoskiej to wybór, który po prostu się opłaca.

Rekrutacja trwa!


Szczegóły i zapisy: TUTAJ

Kontakt do Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska:
https://wbaiis.pbs.edu.pl/pl/wydzial/kontakt
https://wbaiis.pbs.edu.pl/pl///IS


Realizacje naszych absolwentów i studentów – zdjęcia udostępnione na potrzeby kampanii informacyjnej i rekrutacyjnej kierunku Inżynieria Środowiska na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej:

Po więcej informacji, czym tak naprawdę zajmuje się inżynier sanitarny, wejdź na naszą stronę wydziałową: www.wbaiis.pbs.edu.pl oraz nasz profil na Facebooku: Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PBŚ

Idź do oryginalnego materiału