Niskie zarobki, niestabilność zatrudnienia. Oto najmniej przyszłościowe kierunki studiów

kobieta.gazeta.pl 19 godzin temu
Jednym z najważniejszych aspektów dla wielu osób przy wyborze kierunku studiów jest kwestia opłacalności i prawdopodobnych zarobków po uzyskaniu dyplomu. Które opcje w tym aspekcie wypadają najgorzej? Oto kilka wskazówek, dla osób wybierających się na studia w 2025 roku.
Wybierając studia, warto mieć świadomość, iż niektóre kierunki cechują się niskim zapotrzebowaniem w sferze zatrudnienia. Często zdarza się, iż mimo iż cieszą się one akademickim prestiżem, ich absolwenci mają problemy z odnalezieniem się na rynku pracy.


REKLAMA


Zobacz wideo Polacy o paleniu na balkonie:


Najmniej opłacalne kierunki studiów w 2025 roku
Wśród najmniej przyszłościowych kierunków zwykle wymienia się: historię sztuki, filozofię, historię, filologię, teologię. Ich absolwenci często mają trudności ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż zapotrzebowanie na specjalistów z dziedzin humanistycznych jest relatywnie niskie w porównaniu z innymi profilami. Poza tym liczba absolwentów tych kierunków jest przez cały czas bardzo wysoka. To natomiast prowadzi do nadpodaży kandydatów na rynku pracy.


Z podobnymi problemami mierzy się też wiele osób, które ukończyły kierunki arystyczne - na przykład na uczelniach muzycznych, teatralnych, czy akademiach sztuk pięknych. Takie studia są bardzo prestiżowe i trudno się na nie dostać. Poza tym rozwijają kreatywność i pozwalają na realizację pasji. Jednak w tych przypadkach warunki zatrudnienia bardzo często są nieprzewidywalne.
Wybierasz studia? O tym aspekcie nie zapominaj
Warto jednak pamiętać o tym, iż przy wyborze studiów nie powinniśmy zwracać uwagi wyłącznie na potencjalne przyszłe wynagrodzenia. Ważne są także nasze zainteresowania, cechy charakteru oraz marzenia. Warto zastanowić się także nad tym, jaki typ pracy preferujemy. Często zdarza się, iż absolwenci mało przyszłościowych kierunków świetnie odnajdują się na rynku pracy. Czy uważasz, iż wykształcenie wyższe w obecnych czasach jest ważne? Zachęcamy do udziału w sondzie i komentowania artykułu.
Idź do oryginalnego materiału