Noc Muzeów na UW 2024

uw.edu.pl 7 miesięcy temu
Z 18 na 19 maja miłośnicy Nocy Muzeów będą mogli odwiedzić także Uniwersytet Warszawski. Swoją ofertę przygotowały w tym roku: Biblioteka Uniwersytecka, Ogród Botaniczny, Muzeum UW, Wydział Orientalistyczny i inne jednostki.

Noc Muzeów to cykliczne wydarzenie, podczas którego udostępniane są dla zwiedzających zbiory poszczególnych instytucji kulturalnych w porze wieczornej i nocnej. W tegorocznej edycji wezmą też udział jednostki Uniwersytetu Warszawskiego.

Od medycyny po sztukę

Tegoroczna Noc Muzeów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW) odbędzie się pod hasłem „Ciao ciało! Od medycyny po sztukę”. Na uczestników będą czekały pokazy obiektów ze zbiorów historycznych, artystycznych i specjalnych BUW, m.in. atlasów anatomicznych, rycin i rysunków oraz plakatów z różnych okresów historycznych, nawiązujących tematycznie do tematu przewodniego. Odwiedzający będą mogli zapoznać się ze zbiorami m.in. podczas ekspozycji Ciałodruki – narodziny, życie i śmierć na kartach starych ksiąg czy Ciało dla sztuki. Sztuka dla ciała – pokaz rycin i rysunków.

Noc Muzeów 2024 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66 rozpocznie się 18 maja o godz. 19.00 i potrwa do godz. 1.00 następnego dnia. Ogrody BUW będą otwarte do godz. 1.00. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie BUW >>

Historyczne gry

W pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, będzie można zobaczyć wystawę poświęconą historii gier Na kampusie wszystko gra, podczas której prezentowane będą obiekty z kolekcji Muzeum UW, a także z Gabinetu Dokumentów Życia Społecznego BUW. Odwiedzający będą mogli prześledzić rozwój gier od epoki brązu do początków XX wieku.

Noc Muzeów będzie także okazją, żeby samemu wziąć udział w historycznych grach: m.in. XIX-wiecznej wojnie morskiej i ucieczce z labiryntu oraz pochodzącej z XVI-wiecznej Florencji Gąsce. W tej ostatniej ruch po planszy będą wykonywać żywe piony – prawdziwe królowe, królowie i błazny.

Wydarzenia organizowane przez Muzeum UW podczas Nocy Muzeów odbędą się w kilku lokalizacjach:

  • wystawa Na kampusie wszystko gra; Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, ul. Krakowskie Przedmieście 32;
  • Gra Bitwa morska – hol Starej Biblioteki Uniwersyteckiej; ul. Krakowskie Przedmieście 26/28;
  • Gra Gąska – dziedziniec główny kampusu; ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

Więcej informacji znajduje się na profilu Muzeum UW na Facebooku >>

Dookoła światów

Wydział Orientalistyczny UW organizuje podróż dookoła światów. W grze terenowej uczestnicy przemierzą krainy Azji i Afryki, gdzie czekać będą na nich przygody: pułapki w grobowcu faraona, strącanie dzbanów strzałą w Chinach i inne wyzwania.

Pracownicy Wydziału Orientalistycznego zabiorą uczestników Nocy Muzeów również na wyprawę do przeszłości Orientu. Opowiedzą o tym, jak dawniej podróżowano po Japonii, dlaczego Europejczycy wyprawiali się na tereny Imperium Osmańskiego i czego dawni indyjscy podróżnicy szukali w Europie. Wprowadzą słuchaczy do świata podróży wybitnych naukowców i charyzmatycznych odkrywców, których pasją były dawne, zapomniane, fascynujące kultury.

Wydarzenia organizowane przez Wydział Orientalistyczny odbędą się w budynku Auditorium Maximum przy Krakowskim Przedmieściu 26/28:

  • Gra terenowa W 80 dni.. z Wydziałem Orientalistycznym dookoła światów; Auditorium Maximum (hol);
  • Prelekcje Podróżnicy w Azji, Afryce i Europie. Dokąd i dlaczego podróżowali „w 80 dni dookoła świata”?; Auditorium Maximum (aula A).

Więcej informacji znajduje się na profilu Wydziału Orientalistycznego UW na Facebooku >>

Odkrywanie archeologicznych znalezisk

Podczas Nocy Muzeów Wydział Archeologii UW zaprasza do swojej siedziby na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu. Odwiedzający będą mogli zobaczyć znaleziska archeologiczne z najnowszych badań wykopaliskowych prowadzonych przez pracowników wydziału. W jednej z sal będą odtwarzane krótkie filmy dotyczące badań archeologicznych, a także plansze prezentujące zainteresowania, badania i naukowe osiągnięcia archeologów z UW. Wydarzenie wpisuje się w 105. rocznicę powstania Katedry Archeologii Przedhistorycznej, której pracownicy zapoczątkowali studia archeologiczne na UW.

Znaleziska będzie można obejrzeć w budynku Szkoły Głównej (gmach Wydziału Archeologii UW); ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Uczta i biesiady w kulturze Wschodu

Specjalny program podczas Nocy Muzeów przygotowało również Studium Europy Wschodniej. Osoby zainteresowane będę mogły zapoznać się z kulturą państw wschodniej Europy, spróbować regionalnych potraw oraz posłuchać ludowej muzyki.

Noc Muzeów w Studium Europy Wschodniej UW: Stara Biblioteka Uniwersytecka; rozpoczęcie: godz. 19.00

Występy artystyczne

Podczas Nocy Muzeów na UW będą miały także miejsce koncerty i pokazy taneczne. Wystąpi m.in. Teatr Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.

Mapa Nocy Muzeów na UW 2024

Osoby zainteresowane udziałem w Nocy Muzeów na UW, mogą zapoznać się z mapą wydarzeń >>

Idź do oryginalnego materiału