Noc Muzeów w Poznaniu 2025: Rekordowa liczba wydarzeń i kulturalna podróż w czasie

codziennypoznan.pl 10 godzin temu

Centrum Kultury Zamek zaprasza na wystawę „Najntisy Forever! Popkultura w Polsce lat 90.” – wyjątkową ekspozycję, która przeniesie odwiedzających do epoki walkmanów, kaset wideo, kolorowych czasopism i gier na Pegasusie. Wystawę można nie tylko oglądać, ale też doświadczyć – grając na starych konsolach, czytając archiwalne numery „Bravo” i słuchając muzyki z dawnych nośników.

Aula Nova Akademii Muzycznej zaprasza o północy na koncert „Pieśni Nocy”, podczas którego zabrzmią utwory Chopina, Schuberta, Liszta i Bacha. Wydarzenie uzupełnią listy Fryderyka Chopina i opowieści o jego życiu, czytane przez Małgorzatę Machowską i Nadię Kuszewską.

Miłośników literatury przyciągnie Biblioteka Uniwersytecka, gdzie po raz pierwszy zaprezentowane zostaną 28 książek pochodzących z księgozbioru braci Grimm. Wieczór uświetnią dwa wykłady – o ich literackiej spuściźnie i drodze, jaką książki przebyły do Poznania. Nie zabraknie też okazji do zakupu baśni w promocyjnych cenach i zwiedzenia zabytkowych wnętrz biblioteki.

Polski Teatr Tańca przygotował interaktywną grę „#kinematoGRAmy”, która przeniesie uczestników do teatralnych zakamarków. Trasa pełna będzie zagadek i niespodzianek, a zakończy się upominkiem dla wszystkich, kto rozwiąże finałowe hasło.

Z kolei Muzeum Narodowe w Poznaniu odda hołd Józefowi Chełmońskiemu. Wystawa jego prac zostanie wzbogacona o kontekst przyrodniczy przygotowany przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego oraz muzykę na żywo inspirowaną polską tradycją ludową. O godz. 20:30 odbędzie się wykład poświęcony twórczości malarza.

W 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego Muzeum Archeologiczne przygotowało specjalną wystawę oraz rekonstrukcje strojów i uzbrojenia z jego epoki. Dla najmłodszych przewidziano warsztaty tworzenia biżuterii i zajęcia plastyczne.

W Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim będzie można odwiedzić średniowieczny obóz, zobaczyć pokaz walk i wybijania monet oraz wziąć udział w prelekcjach i spacerach po najstarszych poznańskich zabytkach.

Poznańska Noc Muzeów to nie tylko możliwość darmowego zwiedzania, ale także szansa na odkrycie historii, spotkanie z żywą kulturą i wspólne świętowanie w przestrzeni miejskiej. W programie wydarzenia każdy znajdzie coś dla siebie – od muzyki i literatury, przez sztuki wizualne i historię, aż po atrakcje dla dzieci i rodzin.

Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej Nocy Muzeów w Poznaniu.

Idź do oryginalnego materiału