Nocne spotkanie z nauką na PRz. To już dziś!

p24.pl 1 miesiąc temu

RZESZÓW/ POLITECHNIKA RZESZOWSKA. Nocne Spotkania z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej, odbędą się dzisiaj 11 października br. (piątek) w godz. 17:00-22:00. Wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców województwa podkarpackiego, a także spoza naszego regionu. W przeciągu 5 godzin laboratoria Politechniki Rzeszowskiej rozlokowane na całej uczelni odwiedzI kilka tysięcy ludzi. Ubiegłoroczna edycja cieszyła się rekordową frekwencją, a w tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania.

To niezwykłe wydarzenie adresowane jest do dzieci i ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów i wszystkich zainteresowanych osób - miłośników wiedzy oraz ludzi "ciekawych świata" i zachodzących w nim zjawisk. Wstęp nie wymaga rejestracji, a udział jest bezpłatny.

Głównym punktem wydarzenia będzie możliwość zwiedzania laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej, które na co dzień są dostępne jedynie dla studentów i pracowników. Naukowcy i studenci Politechniki Rzeszowskiej będą przeprowadzać interesujące eksperymenty, opowiadać o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach, praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Na uczestników czeka wiele atrakcji i niespodzianek.

W celu łatwiejszego poruszania się po uczelni podczas wydarzenia, został przygotowany przewodnik PDF i interaktywna mapa w Google Maps Nocnych Spotkań z Nauką:


przewodnik - https://nocnespotkania.prz.edu.pl


mapa - https://goo.gl/maps


Oprócz kilkudziesięciu laboratoriów rozlokowanych w różnych budynkach Politechniki Rzeszowskiej, do których prowadzi przewodnik, część wydarzeń będzie się odbywać w budynku rektoratu Politechniki Rzeszowskiej - al. Powstańców Warszawy 12 w Rzeszowie.

Teatr wysokich napięć

Atrakcją Nocnych Spotkań z Nauką będzie "Teatr wysokich napięć", który jest organizowany wspólnie z partnerem wydarzenia, czyli z Polimedia. W trakcie tego niezwykle widowiskowego spektaklu, które rozpocznie się o godz. 21:30 zostanie wykorzystany jeden z największych w swojej klasie transformator Tesli.


Strefa w budynku V - budynek rektoratu
Pokaz naukowy "Kingsajz - czyli klasyczne pokazy fizyczne w wielkiej skali"
aula V-1, godz. 19:30, prowadzący: Małgorzata Wilczak, Paweł Pasterz

Pokazy chemiczne
aula V-2, godz. 17:00 i godz. 19:00, prowadzący: Koło Naukowe ESPRIT

Pokazy fizyczne
aula V-17, godz. 18:00 i godz. 20:00, prowadzący: Koło Naukowe FOTON

Warsztaty lego - zbuduj własnego robota
sala V-5, prowadzący: Koło Naukowe Rzeszowska Grupa IT

Warsztaty projektowania i konstrukcji modelu samolotu
sala V-6, prowadzący: Koło Naukowe EUROAVIA

Pokaz wysokich napięć
sala V-7, prowadzący: Koło Naukowe MegaVolt

Symulator samolotu
sala Z-17

Teatr Wysokich Napięć - pokaz jednego z największych transformatorów Tesli przed wejściem głównym od al. Powstańców Warszawy, godz. 21:30

A to tylko mały fragment atrakcji z którymi można zapoznać się na stronie internetowej wydarzenia.


Zabawa z upominkami


Dla najmłodszych przygotowana jest atrakcja w postaci możliwości zebrania 8 naklejek ukrytych na wydziałach Politechniki Rzeszowskiej (jedna naklejka będzie ukryta w strefie Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz"), które będzie można wymienić na okolicznościowy dyplom i upominek sygnowany logiem uczelni. Aby wziąć udział w zabawie, należy odebrać planszę na naklejki w Punkcie Informacyjnym, który zlokalizowany będzie w holu na parterze bud. V, a ostatecznie po zebraniu 8 naklejek, odebrać w tym punkcie upominek.


Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" (Strefa Kultury Studenckiej PRz - ul. Akademicka 8)


Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz to ośrodek popularyzujący naukę o wyjątkowej w skali kraju ofercie programowej powiązanej z inteligentnymi specjalizacjami województwa, w tym z: lotnictwem, kosmonautyką, informatyką i telekomunikacją oraz szeroko rozumianą jakością życia. Oprócz 200 interaktywnych eksponatów znajdujących się w Strefie Ekspozycji Wewnętrznej, posiadamy także 5 w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych: Fablab, Robotyka, Biologia i Ekologia, Chemia, Fizyka.

Podczas VIII edycji Nocnych Spotkań z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej instruktorzy pracowni zaprezentują pokazy naukowe i efekty prac jakie można wykonać podczas stałej oferty warsztatów w PCN Łukasiewicz. Będą to eksperymenty chemiczne, doświadczenia biologiczne czy odkrywanie praw fizyki. Nie zabraknie również czegoś dla miłośników techniki: programowanie robotów oraz projektowanie i majsterkowanie przy pomocy profesjonalnych narzędzi czy też nowoczesnych maszyn.

Oprócz tego zaprezentuje się również fragment wystawy mobilnej oraz mobilne planetarium ze swoją unikalną ofertą filmów edukacyjnych. Wszystko to będzie można zobaczyć, dotknąć i wypróbować samodzielnie.

RoboLAB i Pracowni Kreatywnego Myślenia (Strefa Kultury Studenckiej PRz - ul. Akademicka 8)

W ramach stanowiska, odwiedzający będą mieli możliwość zobaczenia szerokiej gamy urządzeń, które demonstrują możliwości i zastosowania w dziedzinie robotyki:

hexapod - robot pająk,
zdalnie sterowany robot - wykonany z autorskiego zestawu RoboLAB, który uczestnicy będą mogli sami obsługiwać,
ramię robotyczne - jedno sterowane manualnie, co pozwala uczestnikom na bezpośrednią interakcję,
zdalnie sterowane podwozie gąsienicowe - pokaz zdolności robota do przemieszczania się po różnorodnych powierzchniach,
drukarka 3D oraz ploter rysujący - demonstracje druku 3D i rysowania, które ilustrują praktyczne zastosowania tych technologii w edukacji i przemyśle.


Uczestnicy będą mogli również wykonać serię interdyscyplinarnych doświadczeń edukacyjnych zamkniętych w specjalnych pudełkach. Będą mogli sprawdzić, czy kruchy makaron nadaje się do budowy mostu, zbudować rakietę, zmierzyć się z grawitacją i wywołać reakcję łańcuchową. Staną się twórcami niepowtarzalnych urządzeń i konstrukcji, a także rozwiążą zagadki związane z historycznymi szyframi. Gwoździem programu będzie zwykły gwóźdź. Dzięki tym aktywnościom uczestnicy rozwiną kreatywność, umiejętności manualne oraz wyobraźnię przestrzenną, a metoda prób i błędów pozwoli im na znalezienie odpowiednich rozwiązań oraz zdobycie wiedzy na temat zasad inżynierii.

Projekt w tym roku jest współfinansowany z programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

źródło: materiały nadesłane

zdj. Politechnika Rzeszowska


Idź do oryginalnego materiału