Aplikacja mObywatel umożliwia załatwienie wielu spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu. choćby jeżeli sprawa wymaga osobistego stawiennictwa, nie trzeba zabierać ze sobą dokumentów, bo wszystko jest dostępne w aplikacji. Zatem nic dziwnego, iż w niedługim czasie ma zostać dodana do aplikacji m.in. mLegitymacja nauczyciela.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy polska szkoła jest do niczego? [SONDA]
Papierowe legitymacje do lamusa?
Zmiany w aplikacji mObywatel mają dotyczyć m.in. podstaw prawnych wydawania nauczycielom legitymacji w postaci dokumentu mobilnego - mLegitymacji, m.in. w celu odstąpienia od wydawania mLegitymacji nauczycielom zatrudnionym w szkołach polskich oraz szkołach i zespołach szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych RP.
Oczywiście nowości nie obejmą tylko nauczycieli. Uczniowie również będą mogli skorzystać z podobnej opcji. Tu warto jednak zaznaczyć, iż szkolna mLegitymacja będzie przysługiwać uczniom pełnoletnim oraz tym niepełnoletnim, których rodzice nie wyrazili sprzeciwu.
Legitymacja w wersji fizycznej - zarówno dla nauczyciela, jak i dla ucznia - będzie wydawana na wniosek uprawnionego.
Z aplikacji mObywatel korzysta coraz więcej osób
Jak podaje rządowa strona gov.pl, z aplikacji mObywatel udostępnionej użytkownikom po raz pierwszy w 2017 r., korzysta dziś ok. 8 mln osób. Aplikacja oferuje łatwy dostęp do cyfrowych usług urzędowych oraz elektronicznych dokumentów. Dodanie do niej opcji wydawania uczniom i nauczycielom legitymacji w postaci dokumentu mobilnego, również jest jednym z ważnych kroków, który może ułatwić wiele spraw.
Jednak to nie koniec, bo wraz z tymi zmianami, planowane jest dodanie także możliwości rozmowy z wirtualnym asystentem opartym o model sztucznej inteligencji. Taki asystent odpowiadałby na pytania użytkowników (tak jak to w tej chwili dzieje się na stronach internetowych firm i instytucji).