Noworodek nie robi kupy i zaczynasz panikować? Sprawdź, kiedy to normalne

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Bywają sytuacje, w których to normalne, że noworodek nie robi kupy. fot. Chris Anderson/Unsplash


Rodzice noworodków wiedzą, ile emocji może budzić kupa dziecka. jeżeli niemowlak robi ją zbyt rzadko, zwykle rodzice zaczynają się martwić, iż dziecku coś dolega. W przypadku noworodków, które karmione są piersią, normalne może być robienie przez malucha kupki choćby raz na 2 tygodnie i nie jest to nic niepokojącego. Są jednak sytuacje, kiedy należy być bardziej czujnym. Sprawdź jakie!


Noworodek może nie robić kupy choćby przez kilka lub kilkanaście dni i w niektórych sytuacjach jest to zupełnie normalne.

Noworodki, które karmione są piersią, mogą robić po kilka kup dziennie lub wypróżniać się co kilka dni, a choćby co 2 tygodnie.

Jeśli noworodek nie robi kupy, ale towarzyszą mu przy tym bąki i inne niepokojące objawy, warto szukać przyczyny braku kupy u dziecka. Najczęściej są to zaparcia, nieodpowiednia dieta lub dyschezja.


Noworodek nie robi kupy


Zaraz po urodzeniu noworodek robi pierwszą kupę, którą nazywa się smółką. Wydala ją przez pierwsze 2-3 doby życia, po czym jego rytm wypróżnień normuje się. zwykle noworodki (czyli niemowlę w 1. miesiącu życia) robią ok. 3-4 kupki dziennie, ale może być tak, iż noworodek nie będzie robił kupy choćby kilka dni.

U noworodków, które karmione są piersią, cykl robienia kupy może być nieregularny. Kilka (a choćby kilkanaście) kup dziennie u noworodka jest normalne, ale równie zwyczajne jest robienie kupy raz na kilka dni. jeżeli dziecko przy tym zachowuje się normalnie, przybiera na wadze i nie ma widocznych zaburzeń rozwojowych, robienie kupy choćby raz na 2 tygodnie u noworodka również może być w normie.

Noworodek pierdzi, ale nie robi kupy


Noworodek, który je mleko (z piersi lub mieszankę modyfikowaną), spożywa w ciągu dnia określoną ilość płynów. jeżeli noworodek pije za mało mleka i jego poziom nawodnienia organizmu jest zbyt mały, może dojść do sytuacji, iż będzie puszczał bąki, ale nie robił kupy. Wszystko dlatego, iż jego organizm, jeżeli nie jest odpowiednio nawodniony, pobiera wodę z jelit, a część wydala razem z moczem.

W takiej sytuacji kupka noworodka staje się twarda, zbita i bywa, iż dziecko nie może się wypróżnić. Aby mu pomóc pozbyć się gazów i poprawić perystaltykę jelit, można wykonać masaż brzuszka noworodka. Polega on na wykonywaniu powolnych okrężnych ruchów otwartą dłonią od pępka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Trzeba pamiętać, by nie uciskać brzuszka noworodka, ma to być raczej delikatne głaskanie.

Noworodek robi kupę rzadko


Noworodek karmiony piersią może nie robić kupy choćby do 2 tygodni i będzie to zupełnie normalne, jeżeli nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy. Może być też tak, iż noworodkowi towarzyszy ból brzuszka, który jest wyczuwalnie twardy. Dziecko wtedy płacze przez kilkanaście minut i po dłuższym czasie wydala kupę, która ma konsystencję plasteliny.

W takiej sytuacji można podejrzewać dyschezję niemowlęcą, która występuje u ok. 3 procent noworodków i niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Dyschezja to zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego, które polega na nieprawidłowej pracy mięśni brzucha, przez co dziecko może mieć problem ze zrobieniem kupy. Dyschezja mija samoczynnie, gdy dziecko zaczyna siadać, przemieszczać się i jego mięśnie brzucha zaczynają pracować, bo pomaga mu to w przesuwaniu się resztek pokarmów w jelitach.

Zaparcia u noworodka i niemowlaka – objawy


W późniejszych miesiącach (po skończeniu 2. miesiąca życia) częstotliwość robienia kupy przez niemowlaka zależna jest od jego sposobu karmienia. W tym czasie cykl wypróżnień normuje się i ma indywidualny charakter dla wszystkich dziecka. Na to, jak często dziecko robi kupę, wpływa również to, jakie posiłki spożywa maluch i jak wygląda rozszerzanie jego diety.

U noworodka i starszego niemowlaka, długie nierobienie kupy przez kilka dni, może wiązać się z zaparciami. Szczególnie jeżeli dziecko ma bóle brzucha, a jego przyrost wagi i wzrost przystopowały. Objawami zaparć u niemowlaka są również:

nadęty, twardy brzuszek


ból brzucha przy nacisku


prężenie się i płaczliwość u dziecka


podkurczanie nóżek i wydalanie gazów


brak stolca mimo parcia


kupa o twardej, zbitej konsystencji.


Zaparcia i nierobienie kupy przez noworodka mogą wiązać się z niedojrzałym układem pokarmowym, źle dobranym mlekiem modyfikowanym, zbyt małą ilością płynów w diecie dziecka (jeśli karmisz piersią, podawaj ją dziecku częściej). Dodatkowo u starszych niemowląt zaparcia mogą być związane ze zbyt małą ilością błonnika w diecie, alergiami pokarmowymi (np. na białko mleka krowiego), a także problemami o podłożu psychicznym.

Noworodek karmiony piersią nie robi kupy


Jeśli noworodek nie robi kupy, a przy tym puszcza bąki, podkula nóżki i płacze, być może jest to objaw niedojrzałości układu pokarmowego, bo ten dopiero przyzwyczaja się do trawienia mleka matki. Skład mleka jest jednak dostosowany do jego wieku i nie powinien mu szkodzić.

Nie daj sobie też wmówić, iż powinnaś stosować dietę eliminacyjną, karmiąc piersią, bo według najnowszych ustaleń lekarzy, matka karmiąca nie powinna stosować żadnej diety. jeżeli dziecko płacze i ma problem z robieniem kupy, trzeba sytuację indywidualnie skonsultować i szukać diagnozy razem z pediatrą lub neonatologiem.

Noworodek na mleku modyfikowanym a problemy z kupą


U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, robienie kupy powinno być regularne i najczęściej codzienne. jeżeli noworodek nie robi kupy, może mieć zaparcia. Często jest to spowodowane nieodpowiednio przygotowanym mlekiem: należy zwrócić uwagę, czy zachowane są odpowiednie proporcje między ilością wody a proszkiem mlecznym. Problem może stanowić również skład mleka, który nie służy dziecku: być może maluch ma alergię na białko mleka krowiego.

Warto poszukać z lekarzem innej mieszanki, być może to zlikwiduje problemy z zaparciami noworodka. U starszych niemowląt, które zaczynają mieć rozszerzaną dietę, należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu dziecka, zapewnianiu mu dziennej dawki ruchu i pokarmach bogatych w błonnik. Należy też pamiętać, iż do ukończenia 12. miesiąca życia to mleko powinno stanowić podstawę żywienia niemowlaka.

Idź do oryginalnego materiału