Sprawa Collegium Humanum, uczelni, która znalazła się w centrum skandalu związanego z wydawaniem nieprawidłowych dyplomów MBA, rzuca cień na wybory samorządowe w Sopocie. Dlaczego? Sprawa dotyczy zwłaszcza kandydatury Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim i jej powiązań.
Przypomnijmy. Collegium Humanum stało się źródłem kontrowersji po tym, jak ujawniono, iż mogło wydać setki dyplomów w sposób nieprawidłowy. To wywołało obawy dotyczące legalności i etyki działalności uczelni, co prowadzi do szeroko zakrojonych śledztw. Studia MBA otwierały bowiem drogę do licznych spółek – a szczególnie zasiadania w radach nadzorczych. Pierwsze aresztowania, w tym rektora uczelni Pawła Cz. oraz naukowca Zbigniewa D., wskazują na powagę sytuacji i możliwe praktyki niezgodne z prawem wewnątrz instytucji.
Magdalena Czarzyńska-Jachim i wpływ na karierę polityczną
Imię i nazwisko Magdaleny Czarzyńska-Jachim, komisarz Sopotu i kandydatka na prezydenta miasta w nadchodzących wyborach łączy się w wielu miejscach w sieci właśnie z Collegium Humanum.
Na ciekawą historię zwrócił uwagę Jakub Klebba, dziennikarz TVP. Mianowicie ktoś na stronie Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim w Wikipedii wykreślił po tym jak wybuchła afera w Collegium Humanum (5 marca) fragment dotyczący ukończenia właśnie Collegium Humanum.
Zastanawiam się, co się wydarzyło 5 marca o 1:28, iż ktoś uznał za stosowne edytować post w Wikipedii o Magdalenie Czarzyńskiej-Jachim i usunąć z niego fragment o studiach MBA w Collegium Humanum. I ciekawi mnie kim jest użytkownik „Politicus”
– napisał na Twitterze Jakub Klebba.Załóżmy jednak, iż ktoś popełnił błąd i wcześniejszy wpis na Wikipedii był nieprawdziwy, to jak można wytłumaczyć poniższe przypadki? W czerwcu 2024 roku Magdalena Czarzyńska-Jachim ma wziąć udział w Europejskim Kongresie Finansowym. W jej życiorys na stronie organizatora wpisano, iż ukończyła studia podyplomowe Executive Master of Business Administration (MBA) organizowane przez Collegium Humanum w partnerstwie z Apsley Business School w Londynie.
Przecież taki życiorys powstaje w konsultacji z prelegentem. Czy tutaj też doszło do pomyłki?
Co ciekawe, Magdalena Jachim udzieliła też kilku wywiadów dla portalu fortalks.pl, w którym przedstawiała się jako wiceprezydentka i absolwentka studiów podyplomowych Executive Master of Business Administration (MBA) organizowane przez Collegium Humanum w partnerstwie z Apsley Business School w Londynie.
To jeszcze nie wszystko. 21 października odbyła się uroczysta graduacja absolwentów studiów: MBA, DBA, LL.M, LL.D, DPH, i MSc. Psychotraumatologia – w Collegium Humanum. W imieniu Absolwentów okolicznościowe przemówienie wygłosiła Otylia Jędrzejczak– Mistrzyni Olimpijska, Mistrzyni świata, Europy i Polski, studentka Executive MBA.
Dostojny charakter uroczystości dobitnie podkreślali jej goście. Znaleźli się wśród nich między innymi wiceprezydentka Miasta Sopotu pani Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Próba zamiecenia wykształcenia pod dywan?
To już na koniec. Pani Magdalena Czarzyńska-Jachim informacje o osobliwym wykształceniu miała także na swojej stronie. Dzisiaj jest już ona niedostępna. Prowadzi do innej strony. Na szczęście zachował się stary wpis w pamięci wyszukiwarki Google.
Portal wbijamszpile.pl skontaktował się telefonicznie z panią Magdaleną Czarzyńską-Jachim w celu potwierdzenia jej wykształcenia. Co usłyszeliśmy?
Proszę o przesłanie pytań e-mailem
– powiedziała wbijamszpile.pl komisarz Sopotu.Tak też portal wbijamszpile.pl uczynił, ale odpowiedź do nas nie dotarła jeszcze.
Procedury unieważniania dyplomów
Komentarz ministra nauki w sprawie Collegium Humanum, Dariusza Wieczorka, rzuca światło na procedury prawne dotyczące unieważnienia dyplomów wydanych przez instytucje, które działają niezgodnie z prawem. Decyzja o unieważnieniu dyplomów musiałaby zapaść na drodze sądowej, co otwiera drogę do długotrwałych procesów dla absolwentów Collegium Humanum. Stwierdzenie ministra podkreśla powagę sytuacji i potencjalne długoterminowe konsekwencje dla uczelni i jej absolwentów.
Perspektywy
Skandal związany z Collegium Humanum i jego wpływ na wybory samorządowe w Sopotu pokazuje, jak ważne jest utrzymanie transparentności i etyki w edukacji wyższej oraz w życiu publicznym. Rozwój tej sprawy będzie miał nie tylko konsekwencje dla bezpośrednio zainteresowanych osób, ale może również wpłynąć na zaufanie do systemu edukacji i procesu wyborczego w Polsce.
Maciej Naskręt