Sześciu studentów orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz ich opiekunka, wykładowca z tej samej uczelni, zostali zatrzymani w Nigerii. Rektor UW, Alojzy Nowak, zapewnia, iż uczelnia jest w stałym kontakcie ze wszystkimi odpowiedzialnymi służbami.
Wyjazd został zorganizowany przez Wydział Orientalistyczny UW. Grupa wyruszyła do Nigerii 1 sierpnia, planując powrót na początku września. Niestety, ich pobyt przybrał nieoczekiwany obrót, gdy zostali zatrzymani przez lokalną policję.
Reakcja władz Uniwersytetu Warszawskiego
Rektor UW, po otrzymaniu informacji o zatrzymaniu, zlecił natychmiastowe działania mające na celu wyjaśnienie sytuacji, uwolnienie studentów i wsparcie ich rodzin. Anna Modzelewska, rzeczniczka uczelni, poinformowała media, iż kanclerz uczelni, Robert Grey, nawiązał kontakt z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz polskimi służbami konsularnymi.
Według informacji uzyskanych przez PAP, studenci zostali zatrzymani za złamanie miejscowego prawa, gdy opuścili miejsce zakwaterowania w porze nocnej. Władze uczelni współpracują z konsulem RP w Nigerii, aby zapewnić szybkie uwolnienie studentów.
Wsparcie dla rodzin
Uniwersytet Warszawski utrzymuje stały kontakt z rodzinami zatrzymanych studentów, informując ich o bieżących postępach w sprawie. Rektor Alojzy Nowak zapewnił, iż uwolnienie studentów jest priorytetem uczelni i zostaną podjęte wszelkie możliwe działania w tym kierunku.
Zatrzymanie polskich studentów w Nigerii a kontekst polityczny
Zatrzymanie miało miejsce podczas antyrządowych demonstracji w stanie Kano na północy Nigerii. Wiceszef MSZ, Andrzej Szejna, wyjaśnił, iż studenci znaleźli się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Nie uczestniczyli oni aktywnie w demonstracjach, a ich zatrzymanie było wynikiem nieporozumienia.
Zatrzymanie polskich studentów może być powodem skrócenia ich pobytu w Afryce.
Nigeria: kraj kontrastów i bogactw
Nigeria to kraj położony w zachodniej Afryce, będący jednym z najludniejszych i najdynamiczniejszych państw na kontynencie. Znana ze swojej różnorodności etnicznej, kulturowej i gospodarczej, Nigeria jest miejscem pełnym kontrastów i możliwości.
Geografia i ludność
Nigeria graniczy z Beninem na zachodzie, Nigrem na północy, Czadem na północnym wschodzie i Kamerunem na wschodzie. Na południu kraj ma dostęp do Zatoki Gwinejskiej. Jest to najludniejszy kraj Afryki, liczący ponad 200 milionów mieszkańców. Stolicą Nigerii jest Abudża, jednak największym miastem jest Lagos, które jest również jednym z najważniejszych centrów gospodarczych i kulturalnych w Afryce.
mn