Nowy przedmiot niebawem pojawi się w szkołach. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało szczegóły

g.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl


Od 1 września 2025 roku uczniowie polskich szkół będą uczęszczać na nowy obowiązkowy przedmiot. Ten ma zastąpić dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie. Kto zajmie się jego prowadzeniem? Wiceszefowa resortu edukacji Katarzyna Lubnauer mówi o darmowych studiach podyplomowych dla nauczycieli.
Nowy przedmiot o nazwie edukacja zdrowotna wejdzie w życie od 1 września 2025 roku. Jak informowała wcześniej ministerka edukacji Barbara Nowacka w czasie lekcji poruszone będą takie tematy, jak między innymi zdrowie psychiczne i fizyczne, zdrowe odżywianie, profilaktyka, problematyka uzależnień i edukacja seksualna. Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer zapewniła natomiast, iż jeszcze w tym roku wystartują konsultacje społeczne nad programem nowego przedmiotu.

REKLAMA







Zobacz wideo Czy religia powinna wyjść ze szkół? [SONDA]



Nowy przedmiot w szkołach. Zastąpi wychowanie do życia w rodzinie
Dwa projekty nowelizacji rozporządzeń przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej między innymi w sprawie przedmiotu edukacja zdrowotna trafiły do opiniowania 31 października 2024 roku. Nowy przedmiot ma obejmować uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz klas I i II szkoły ponadpodstawowej.

Prawo do nauczania edukacji zdrowotnej będzie miał każdy nauczyciel, który dotychczas uczył wychowania do życia w rodzinie

- wyjaśniła, cytowana przez serwis Radio Zet. Nauczeniem będą mogli zająć się również inni nauczyciele, jednak to będzie wymagać odpowiedniego przygotowania. Jak podaje serwis Business Insider, resort ma w planach finansowanie bezpłatnych studiów podyplomowych dla przyszłych edukatorów zdrowotnych.

Uruchamiamy studia podyplomowe, by również nowi nauczyciele mogli się kształcić w tym kierunku

- przekazała Katarzyna Lubnauer. Alokacja środków na ten cel została już zatwierdzona.


Wychowanie do życia w rodzinie to przeszłość. Tak będą kształtowane zdrowe nawyki od najmłodszych lat
Wiceszefowa resortu przekazała także, iż edukacji zdrowotnej będą mogli uczyć też nauczyciele biologii i WF-u oraz "osoby związane ze zdrowiem (..) zdrowiem publicznym, z wykształceniem medycznym czy psychologowie". Widmo również, iż przedmiot będzie realizowany w wymiarze jednej godziny od czwartej do ósmej klasy w szkole podstawowej, ale tylko w pierwszym semestrze. W szkole ponadpodstawowej natomiast w wymiarze dwóch godzin.




One mogą być realizowane w klasie pierwszej i drugiej, pierwszej i trzeciej - zależy od organizacji pracy szkoły

- wyjaśniła. Ministerka edukacji Barbara Nowacka podkreślała natomiast, iż wprowadzenie nowego przedmiotu ma bezpośredni związek z koniecznością kształtowania zdrowych nawyków wśród dzieci i młodzieży.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału