Nowy trend wśród rodziców: chcieli nazwać dziecko jak postać z "Wiedźmina"

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Nie wszystkie imiona z Wiedźmina są zgodne z zasadami przyjętymi przez Radę Języka Polskiego. Fot. Susie Allnutt/Netflix / Avalon/Photoshot/East News / Devon Divine/Unsplash.com


Zmęczeni Jasiami, Zuziami, Antosiami czy Julkami rodzice coraz częściej wybierają dla dzieci nietypowe imiona. Nie wszystkie są jednak zgodne z zasadami przyjętymi przez Radę Języka Polskiego. O ile można nazwać synka Narcyz czy Hiacynt, o tyle imię Jaskier jest zakazane. Pewna mama poprosiła o wyjaśnienie, dlaczego nie może nadać synowi imienia bohatera "Wiedźmina". Nie jest to odosobniony przypadek.


Z Geraltem prawdopodobnie nie byłoby takich problemów. Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, iż w 2022 roku imię Geralt nadano czterem chłopcom, z kolei imię Gerald – pięciu. Fani twórczości Andrzeja Sapkowskiego mogą więc poczuć się rozczarowani, gdyby przy rejestracji dziecka podali imię Jaskier. Urzędnik ma prawo je odrzucić, a powody odmowy objaśnia Rada Języka Polskiego.

Czy można nadać dziecku imię Jaskier?


Rada Języka Polskiego regularnie rozwiewa wątpliwości rodziców, przyszłych i obecnych, wybierających imię dla potomka. Jakiś czas temu do językoznawców zwróciła się kobieta, która prosiła o wyjaśnienie, dlaczego niektóre imiona pochodzące od nazw roślin, np. kwiatów, mogą być nadawane dzieciom, a inne są zakazane. W końcu "Narcyz" czy "Jagoda" nie budzą zastrzeżeń, dlaczego więc "Jaskier" nie jest dozwolony?

W odpowiedzi językoznawczyni dr hab. Katarzyna Kłosińska wyjaśniła, iż nie zaleca się nadawania dzieciom imion typu "jaskier", "tulipan" czy "stokrotka", gdyż jedną z podstawowych zasad RJP w kwestii wyboru imienia jest ta, iż imię nie może być tożsame z nazwą pospolitą.

"Imiona: Róża, Narcyz, Kalina czy Jagoda albo są wyjątkami od tej reguły (tak jest z imieniem Róża, które występuje w polszczyźnie już od XV wieku), albo powstały nie w związku z nazwą kwiatu (tak się dzieje z imionami: Kalina, Jagoda, Narcyz)" – czytamy w odpowiedzi RJP.

Co ciekawe, podobne pytanie padło już w 2005 roku. Wtedy również odpowiedź RJP była negatywna:


"Wyrażam opinię, iż dziecku płci męskiej rodziców narodowości polskiej i obywatelstwa polskiego nie można nadać jako imienia formy Jaskier, gdyż jest ona zbieżna z rzeczownikiem pospolitym jaskier (nazwa kwiatu)".

Trendy się zmieniają


Choć od dobrych kilku lat wśród rodziców zauważalny jest trend powrotu do tradycyjnych, często staropolskich imion, niektórzy wciąż przy wyborze imienia wolą czerpać z popkultury. Od 2015 roku jest to łatwiejsze za sprawą złagodzenia zasad RJP. Dzięki tej zmianie nic nie stoi na przeszkodzie, by nadać dziecku imię Ariel – choćby jeżeli mowa o dziewczynce. w tej chwili imię dziecka nie musi już wskazywać bezpośrednio na płeć, dlatego popularnością cieszą się imiona unisex.

Istnieje więc szansa, iż w przyszłości miłośnicy "Wiedźmina" nie będą musieli rezygnować z wymarzonego imienia. Tym bardziej iż w rankingach najpopularniejszych imion można znaleźć również inne, poza Geraltem, imiona nawiązujące do sagi. Dla przykładu: w 2021 roku trzem dziewczynkom urodzonym w Polsce nadano imię Cirilla. Z kolei w 2022 roku dziewięć dziewczynek nazwano Sabrina.

Być może za kilka lat usłyszymy w piaskownicy: "Jaskier, no chodź tu"?


źródło: rjp.pan.pl


Idź do oryginalnego materiału