Historia i Teraźniejszość (HiT) to przedmiot, który został wprowadzony do szkół ponadpodstawowych w 2022 r. Wówczas szefem resortu edukacji był Przemysław Czarnek. Celem przedmiotu miało być połączenie nauki historii oraz współczesnych wydarzeń i problemów społecznych. Zdaniem nowej ministry edukacji Barbary Nowackiej, należy ten przedmiot zlikwidować. Wyjaśniła, co jest tego powodem.
To wszystko przez podręcznik
HiT stał się przedmiotem licznych kontrowersji, przede wszystkim za sprawą szkolnego podręcznika. Jego autorem jest prof. Wojciech Roszkowski – polski historyk, politolog i publicysta. W napisanej przez niego książce znaleźć można m.in. fragmenty na temat dzieci poczętych metodą in vitro oraz mniejszości seksualnych. Zdaniem autora jedyna słuszna wizja świat to wiara w chrześcijańskiego Boga, zaś hasła takie jak "lewica", "gender", "feminizm" czy "ateizm" są godne pogardy.
W trakcie rozmowy z dziennikarką TVN 24 Barbara Nowacka przedstawiła plany resortu wobec przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Odpowiedź jest jasna:
– My żeśmy się zadeklarowali, iż zideologizowanego przedmiotu po prostu nie będzie – powiedziała Nowacka.
Jak nietrudno się domyśleć, szefowa resortu została również zapytana o to, co sądzi o podręczniku autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. – Absolutnie nikomu nie zalecam tego gniota pana Roszkowskiego – odpowiedziała. I dodała już w imieniu całego ministerstwa: – My absolutnie nie rekomendujemy tego gniota.
Dodała też, iż polscy nauczyciele postawili się bardzo wyraźnie i powiedzieli, iż nie będą z tej książki korzystać. Są też rekomendacje dotyczące podręczników obywatelskich, ale większość nauczycieli korzystała z gotowych scenariuszy lekcji – czytamy na gazeta.pl.
Nowy przedmiot zastąpi HiT
Wielu nauczycieli, a także uczniów i rodziców zastanawia się, co dalej z Historią i Teraźniejszością? Czy przedmiot ten zostanie zastąpiony innym? Barbara Nowacka uspokaja, iż HiT przez cały czas realizowany będzie dla uczniów pierwszych klas liceów.
– Ci, którzy są w tej chwili w pierwszej klasie, będą kontynuować przedmiot, ale według podstaw programowych, nad którymi teraz realizowane są prace. Kolejne roczniki, będziemy im proponować przedmiot, który dopiero powstaje, który jest we wstępnych opracowaniach – poinformowała.
Ministra potwierdziła też, iż nowy przedmiot, który zastąpi HiT, wejdzie do szkół nie wcześniej niż w 2025 lub 2026 r. Prawdopodobnie będzie to wychowanie obywatelskie zawierające elementy historii najnowszej i wiedzy o społeczeństwie. Program ma być dostosowany do wieku uczniów, którzy w przyszłości będą decydować o Polsce.