O potencjale AI podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu

uw.edu.pl 3 tygodni temu
Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu Uniwersytet Warszawski podejmuje dyskusję o wykorzystaniu sztucznej inteligencji zarówno w programie kształcenia, jak i późniejszym życiu absolwentów.

Uroczyste otwarcie Forum Sztucznej Inteligencji rozpoczęło się w obecności Dariusza Standerskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, i Zygmunta Berdychowskiego, przewodniczącego Rady Programowej Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich.

– Cieszę się, iż spotykamy się na Forum Ekonomicznym po to, aby rozmawiać o AI. Sztuczna inteligencja to szanse i zagrożenia, ale powinniśmy rozmawiać nie o tym, czy wdrażać AI, ale, jak i kiedy ją wdrażać – powiedział Dariusz Sanderski.

Goście Forum AI organizowanego przez Uniwersytet Warszawski podjęli dyskusję o podejmowanych inicjatywach edukacyjnych i badawczych, których celem jest przygotowanie nowego pokolenia specjalistów w tej dziedzinie. Jak wynika z prezentacji przedstawionej przez Grażynę Żebrowską, członkinię zarządu IDEAS NCBR, największa liczba doktorów AI kształci się w USA i Chinach, przy czym w roku 2020 ich liczba w Chinach przekroczyła liczbę tych w USA. W Europie przodują Wielka Brytania i Niemcy.

Debata rektorów

Panel dyskusyjny, który odbył się w ramach Forum, zgromadził rektorów czołowych polskich uczelni. Dyskusja o strategiach i wyzwaniach, z jakimi Europa musi radzić sobie w tym strategicznym obszarze, odbyła się z udziałem: prof. Alojzego Z. Nowaka, rektora Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Jerzego Lisa, rektora Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, prof. Arkadiusza Wójsa, rektora Politechniki Wrocławskiej, prof. Andrzeja Szaraty, rektora Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, oraz dr. inż. Jarosława Homy, zastępcy dyrektora Centrum Cyberbezpieczeństwa na Politechnice Śląskiej. Panel poprowadziła Grażyna Żebrowska.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił wyjątkową pozycję UW na arenie międzynarodowej.

– Cieszy mnie, iż młodzież z UW osiąga międzynarodowe sukcesy naukowe i biznesowe. Będziemy zmieniać Wydział Informatyki i Matematyki, będę aktywnie działał na rzecz współpracy z innymi uniwersytetami, aby rozwijać potencjał AI – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak.

Prof. Andrzej Szarata wskazał natomiast, iż AI to nie tylko informatyka czy matematyka: – Nasi architekci wykorzystują AI do generowania obrazów i projektów, są choćby oddzielne przedmioty, które służą umiejętnemu formułowaniu pewnych potrzeb. AI ma bardzo wiele zastosowań.

Z opinii prof. Jerzego Lisa, wynika, iż rośnie zapotrzebowanie przemysłu na specjalistów z zakresu AI: – Na kierunku AI mieliśmy najwyższy poziom kandydatów. Są chętni, jest rynek – najlepsi chcą iść na kierunki związane z AI. Przemysł potrzebuje sztucznej inteligencji. Wykonaliśmy analizę – coraz częściej AI wykorzystywana jest w inżynierii materiałowej, mechanice i informatyce.

Prof. Lis podkreślił również, jak ważna jest kooperacja uczelni i przemysłu w tym obszarze: – Musimy mieć zaawansowaną mowę sztucznej inteligencji. Musimy działać razem na rzecz rozwoju AI w Polsce.

Kształcenie w zakresie AI

Prof. Arkadiusz Wójs wypowiedział się na temat doktorantów prowadzących badania z zakresu AI: – Trudno powiedzieć, która uczelnia jest silniejsza w zakresie doktoratów AI. My zbudowaliśmy wydział, który jest największy, jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję. Mamy najwięcej doktoratów, studentów i wykładowców.

Podkreślił on także wyzwania związane z kształceniem i utrzymaniem kadry akademickiej: – Trudno jest zwiększać liczbę doktoratów, stypendia nie są zachęcające. Jest problem z utrzymaniem kadry – rynek potrzebuje świetnie wykształconych studentów.

Dr inż. Jarosław Homa zaznaczył, iż Politechnika Śląska ukierunkowuje się na przemysł. Dla młodych ludzi, chcących rozwijać się w obszarze AI, najważniejsza jest według niego struktura do przeprowadzania rozmaitych badań: – Inwestycja w infrastrukturę, gdzie będą mogli prowadzić badania, to u nas się dzieje. To jest zachęta.

Panel zakończyło omówienie roli kobiet kształcących się na poziomie doktoranckim w dziedzinach powiązanych z AI.

– Na Uniwersytecie Warszawskim 65% społeczności to kobiety. W szkołach doktorskich stanowią 6%. Na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki kobiet jest jednak o wiele mniej, około 25–30% – powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak.

Prof. Andrzej Szarata stwierdził, iż mniejsze zainteresowanie tematami informatyczno-matematycznymi wśród kobiet ma swoje podłoże już na etapie wczesnej edukacji: – Ile kobiet zdaje maturę z fizyki, z matematyki? Ten problem bierze się ze złego procesu nauczania tych przedmiotów w szkołach.

Debata stała się platformą do wymiany poglądów i strategii na temat przyszłości AI w Polsce i Europie. Uczestnicy panelu zgodzili się, iż rozwój sztucznej inteligencji to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim ogromna szansa dla całego kontynentu.

Idź do oryginalnego materiału