O problemach ekumenizmu na Wydziale Teologicznym UO

doxa.fm 9 miesięcy temu
fot. Radio Doxa

„Problemy i nadzieje ekumenizmu”. Temu poświęcone było dzisiejsze (22.01) otwarte seminarium na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Naukowcy, studenci i wierni spotkali się, by rozmawiać i stawiać pytania o dialog, współpracę i wspólną modlitwę w obrębie różnych tradycji chrześcijańskich.

– Pytamy o możliwości rozwiązania trudności, które się spiętrzyły – wyjaśnia ks. Zygfryd Glaeser, dyrektor Instytutu Ekumenizmu i Badań Nauczania Papieskiego, prof. Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. – Sytuacja społeczna jest bardzo dynamiczna, choćby sytuacja na Wschodzie, co też wpływa na relacje ekumeniczne.

– To jest piękne, iż spotykamy się z uśmiechem i z radością. Udało się wypracować szczere i autentyczne relacje braterskie. Natomiast mamy wiele wyzwań i wiele do zrobienia, np. w kontekście uchodźców z Ukrainy czy z Białorusi i próby integracji nad jaką pracujemy – zwraca uwagę Mariusz Muszczyński, pastor Kościoła Zielonoświątkowego „Ostoja” w Opolu.

– Mamy kontekst związany z wojną oraz z migracją, a także ze zmianami społecznymi. W obrębie tych wszystkich wydarzeń, które się dzieją. To wpływa na nasze doświadczenie pobożności. Ekumenizm, to praktyczna dziedzina teologii – dodaje ks. Wojciech Pracki, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu.

– Takie spotkania to drobne kroczki, którymi budujemy jedność. Za każdym razem kiedy się spotykamy i ekumenie celebrujemy, jesteśmy bliżej realnej jedności – podkreśla ks. prof. Mateusz Potoczny, dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

Seminarium ekumeniczne, to jedno z wydarzeń tegorocznego „Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan”.

W poniedziałek (22.01) o godz. 17:00 zaplanowane jest ekumeniczne nabożeństwo w kościele w Karczowie. W czwartek (25.01) wierni różnych tradycji chrześcijańskich spotkają się w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu.

Zygfryd Glaeser, Mariusz Muszczyński, Wojciech Pracki, Mateusz Potoczny:

Dłuższa relacja:

autor: Fabian Miszkiel

GALERIA:

Idź do oryginalnego materiału