O przyszłości polskiej biotechnologii

uw.edu.pl 6 miesięcy temu
Polscy studenci i doktoranci są pomysłodawcami innowacyjnych rozwiązań, z których w przyszłości będą korzystać całe społeczeństwa. Jak świat akademicki może ich wesprzeć? Nad tym zastanawiali się rektorzy, przedstawiciele administracji państwowej oraz przedstawiciele studentów, doktorantów i biznesu podczas spotkania przy okrągłym stole zorganizowanego na Uniwersytecie Warszawskim przy okazji wizyty w Polsce dr. Thomasa Schineckera – CEO Grupy Roche.

O szansach zbudowania silnej pozycji Polski na rynku firm biotechnologicznych rozmawiali 4 marca uczestnicy spotkania w formule okrągłego stołu, które zostało zorganizowane w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Swoją opinię na temat wyzwań oraz wsparcia młodego pokolenia w tworzeniu rozwiązań przyszłości wyrazili m.in. prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, dr Thomas Schinecker, CEO Grupy Roche, prof. Sambor Grucza, prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych, Robert Grey, kanclerz UW, prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii, prezes spółki ExploRNA Therapeutics, a także przedstawiciele administracji publicznej oraz studenci i doktoranci.

– Zarówno badania naukowe, jak i edukacja są bardzo ważne. Równie istotną kwestią jest jednak także kooperacja z otoczeniem zewnętrznym. A przez otoczenie zewnętrzne rozumiemy nie tylko inne uczelnie, ale także przedstawicieli biznesu w szerokim znaczeniu. Uniwersytet Warszawski jest instytucją wszechstronną, u której podstaw leżą nauki przyrodnicze, ścisłe, ale też humanistyczne i społeczne. Niedawno zdecydowaliśmy również o przywróceniu nauczania medycyny na UW. Musimy więc dostrzegać różne perspektywy. Czasem badania są prowadzone wyłącznie ze względu na naturę nauki i potrzebę poszerzania wiedzy. Z drugiej strony wiemy, iż muszą także służyć społeczeństwu i być z jego perspektywy użyteczne. Z tego względu podejmujemy współpracę z biznesem oraz innymi uczelniami – mówił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, dodając: – Wciąż toczy się debata na temat roli uniwersytetu: czy powinien koncentrować się wyłącznie na badaniach i nauczaniu? A może jego zadaniem jest też włączanie się do tworzenia tzw. świata biznesu? W naszym przekonaniu oba te aspekty są istotne dla rozwoju świata akademickiego.

Katalizator zmian

Jak deklarowali uczestnicy debaty, zespoły rektorskie mogą stworzyć platformę, dzięki której przedstawiciele studentów będą mogli komunikować się z podmiotami inwestującymi znaczne środki w prace B+R.

– Pogłębiając i rozwijając dotychczasową współpracę z biznesem, polskie uczelnie mają szansę stać się katalizatorami współpracy, którą nasi absolwenci będą już samodzielnie rozwijać z podmiotami zewnętrznymi. Nie tylko na linii pracownik-pracodawca, ale także w ramach partnerstw biznesowych: pomysłodawca-realizator rozwiązania. Roche Polska od siedmiu lat wspiera studentów i doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego m.in. w ramach programu BioTech Leaders Academy, organizowanego we współpracy z Inkubatorem UW. Celem tego przedsięwzięcia jest szkolenie przyszłych liderów projektów i naukowców zajmujących się zagadnieniami z branży biotechnologicznej i biomedycznej. Liczymy, iż ta kooperacja będzie pogłębiona także w ramach działalności Wydziału Medycznego UW, który w tym roku akademickim rozpoczął kształcenie przyszłych lekarzy – powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak.

– Pytanie nie powinno dotyczyć tego, czy współpracować z biznesem, tylko jak to robić. Mając konkretny pomysł do realizacji, musimy umieć zaprezentować go, posługując się językiem biznesu – dodał prof. Sambor Grucza, prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych.

Jak podkreślili przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, priorytetem jest stworzenie ekosystemu, który ułatwi wdrażanie nowych rozwiązań biotechnologicznych do programu studiów oraz usprawnienie procesów administracyjnych.

– Bardzo ważne jest podtrzymywanie relacji z otoczeniem zewnętrznym i podejmowanie rozmów międzysektorowych. W ten sposób jesteśmy w stanie ustanowić wspólne strategiczne cele i priorytety działalności, które są zgodne z krajowymi strategiami rozwoju, polityką przemysłową i potrzebami społecznymi. Razem możemy udoskonalić poziom badań naukowych i mierzyć się skutecznie ze współczesnymi wyzwaniami, np. w obszarze ochrony zdrowia – powiedział Robert Grey, kanclerz UW.

– Biotechnologia to idealny przykład połączenia świata nauki i świata biznesu. Jednak aby umożliwić sukces w tej dziedzinie, należy przyciągnąć do tego sektora ludzi o bardzo różnorodnych kompetencjach: nie tylko naukowców, ale i prawników znających przemysł biotechnologiczny, rzeczników patentowych, negocjatorów, specjalistów od rozwoju biznesu itp. Aby takich ludzi przyciągnąć do naszego kraju, konieczna jest inwestycja w naukę, co pozwoli osiągnąć pewną masę krytyczną innowacyjnych przedsięwzięć w Polsce – mówił prof. Jacek Jemielity.

Naukowiec opracował chemiczne modyfikacje mRNA jako narzędzia do zastosowań terapeutycznych i badań procesów komórkowych. Prof. Jemielity specjalizuje się w chemii organicznej, biologicznej i biochemii nukleotydów oraz kwasów nukleinowych. Jest kierownikiem Laboratorium Chemii Bioorganicznej Centrum Nowych Technologii UW, gdzie przewodzi zespołowi badawczemu „Jemielity Group”. Jest również współtwórcą i szefem ExploRNA Therapeutics – spółki spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, w której technologia chemicznie modyfikowanego mRNA jest rozwijana, a następnie wykorzystywana w projektowaniu nowatorskich terapii. Pierwsza generacja technologii dotyczących modyfikacji czapeczki na końcu 5’ mRNA prof. Jemielitego została sprzedana w 2011 roku globalnej firmie biotechnologicznej BioNTech. W późniejszych latach powstały dwie kolejne generacje reagentów do modyfikacji mRNA, które nadawały im jeszcze ciekawsze adekwatności biologiczne, istotne z punktu widzenia zastosowań terapeutycznych.

Perspektywa biznesu

Biotechnologia jest branżą, w której naukowiec nie może funkcjonować bez partnera biznesowego, a ten – bez naukowca. Z takiego punktu założenia wychodzi dziś jedna z największych na świecie firm zajmujących się biotechnologią: Roche.

– W Roche jesteśmy nastawieni na współpracę, którą napędza przekonanie, iż najnowocześniejsza nauka i technologie mają potencjał poprawy zdrowia i wydłużenia ludzkiego życia. Wymaga to wspólnego wysiłku skupionego na niwelowaniu dystansu pomiędzy wiedzą akademicką a codzienną praktyką kliniczną i opieką nad pacjentem. Budując stabilne, niezawodne i długoterminowe partnerstwa z wiodącymi uniwersytetami i środowiskiem akademickim, dążymy do wykorzystania ich wiedzy naukowej i połączenia jej z innowacyjnymi rozwiązaniami opracowanymi w Roche z korzyścią dla pacjentów i przyszłych liderów sektora biotech w Polsce – podsumował dr Thomas Schinecker, CEO Grupy Roche.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego przy okazji wizyty w Polsce dr. Thomasa Schineckera – CEO Grupy Roche. Grupa Roche od wielu lat wspiera studentów i doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego m.in. poprzez program BioTech Leaders Academy organizowany we współpracy z Inkubatorem Uniwersytetu Warszawskiego.

Idź do oryginalnego materiału