„Wspólna misja, wspólny sukces – dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” to nie tylko dobry tytuł dla konferencji, ale przede wszystkim przesłanie, które przyświeca działaniom Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile. Konferencja zorganizowana przez CDN w Pile była okazją, aby przedstawić praktyczny wymiar edukacji włączającej. Wszystkie wystąpienia i prezentacje części plenarnej pokazywały konkretne rozwiązania, co wzbudzało duże zainteresowanie uczestników.
Najważniejszym głosem w tej części było wystąpienie rodziców niepełnosprawnego dziecka –Beaty i Tomasza Jędraszczaków, którzy emocjonalnie, ale też z perspektywy praktycznej przedstawili informacje na temat „Co powinien wiedzieć rodzic dziecka ze SPE”. Wskazali, jak można współpracować z nauczycielami, lekarzami i innymi osobami niosącymi wsparcie.
W kolejnych wystąpieniach wyraźnie podkreślano, iż nauczyciele nie są pozostawieni sami sobie w pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zaprezentowano już podjęte działania w tym zakresie oraz dalsze plany rozwijania kompetencji i budowania niezbędnych zasobów. Wybrzmiało to w prelekcji zarówno Iwony Sondej-Pawlak „Dostępna szkoła, czyli edukacja dla wszystkich”, jak i Agnieszki Pietryki z Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie na temat projektu grantowego na utworzenie SCWEW. Praktycznych podpowiedzi udzieliły Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, które podały liczne przykłady i rozwiązania dotyczące pracy w zróżnicowanej klasie, co oczywiście stanowi wyzwanie, ale daje też możliwość nieszablonowego podejścia do edukacji uczniów.
Wielu wzruszeń dostarczył występ młodych artystów Pilskiego Teatru Tańca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile.
Ofertę swoich zasobów w zakresie tematyki konferencji prezentowała Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Pile.
Po części plenarnej trwała ożywiona dyskusja kuluarowa. Następnie uczestnicy wzięli udział w warsztatach, podczas których dalej poszukiwali najbardziej skutecznych metod pracy w klasie zróżnicowanej.
Tak bogaty i różnorodny program zgromadził w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile wielu zainteresowanych, dla których najważniejsze jest zawsze dobro dziecka i ucznia. To potwierdza, iż tylko wspólna misja prowadzi do sukcesu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – tak mówili jednym głosem nauczyciele, specjaliści i rodzice, a także najmłodsi uczestnicy konferencji.
Cieszymy się, iż w trakcie konferencji mogliśmy zaprezentować projekt „Budowa skoordynowanego systemu pomocy specjalistycznej opartego na Specjalistycznych Centrach Wspierających Edukację Włączającą”. W wielu wypowiedziach odwoływano się do działań Ośrodka Rozwoju Edukacji w tym obszarze. Jest to dowód, iż inicjatywy podejmowane przez ORE są widoczne i ważne dla środowiska edukacyjnego, co zachęca nas do dalszej pracy.
Dziękujemy dyrektor CDN w Pile Beacie Walczak za zaproszenie. Słowa najwyższego uznania za profesjonalizm, ale też za ogromną empatię kierujemy do inicjatorki i koordynatorki konferencji Małgorzaty Wucens, doradczyni metodycznej z matematyki. Katarzynie Kwaśnik, nauczycielowi konsultantowi, dziękujemy za przygotowanie i organizację konferencji, a Emilii Jaworskiej-Weyders – za fotorelację.
Zachęcamy do obejrzenia nagrania konferencji.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #SCWEW #ORE




