O współpracy biznes – nauka

skafander.info 8 miesięcy temu

Perspektywy rozwoju i pracy w branży mechanicznej, transportowej oraz informatycznej były tematem konferencji „Ku przyszłości II” zorganizowanej przez Wydział Techniczno – Informatyczny Akademii Zamojskiej.

W wydarzeniu udział wzięli wykładowcy i studenci kierunków technicznych, prowadzonych w AZ, jak np. informatyka, logistyka oraz mechanika i budowa maszyn., a także przewodniczący Unii Szefów Firm Zamojszczyzny Tomasz Szewczyk i przedstawiciele dużych firm z Zamojszczyzny: Marek Harbuz – prezes WSK Tomaszów Lubelski, reprezentujący również RST Roztocze, Zbigniew Tracichleb – prezes zarządu PKP LHS Sp. z o.o. oraz Jan Bystroń z firmy AP-TECH.

Zadaniem wydarzeń takich jak ta konferencja jest nawiązanie relacji między przedsiębiorcami a studentami w celu odbycia praktyk, staży, a po ukończeniu studiów również zatrudnienia w tych firmach. W drugiej konferencji z cyklu „Ku przyszłości” gościliśmy firmy z branży informatycznej, logistycznej oraz mechanicznej, czyli branż związanych z kierunkami studiów w naszym wydziale w Akademii Zamojskiej. kooperacja ta przebiega bardzo korzystnie. Jesteśmy zadowoleni z tego, iż firmy chcą się u nas prezentować. Część studentów już odbywa w tych przedsiębiorstwach praktyki to dla tych studentów jest bardzo dobry krok w przyszłości. Z kolei przedsiębiorcy mogą już teraz dokonać wyboru przyszłych pracowników spośród stażystów i praktykantów na podstawie oceny ich pracy, spostrzeżeń i zaangażowania. Studenci zdobywają z kolei nowe doświadczenia pozaakademickie– tłumaczył dr inż. Paweł Prokop, dziekan Wydziału Techniczno-Informatycznego Akademii Zamojskiej.

Mieliśmy już studentów Akademii na praktykach zawodowych. Bardzo dużą wagę przywiązujemy do współpracy z uczelniami wyższymi, jak również ze szkołami średnimi, z którymi mamy podpisany szereg listów intencyjnych. Jest to kooperacja pożyteczna, która przyspiesza nam proces szkoleń na poszczególne stanowiska zawodowe w naszej firmie. Spotkania, takie jak to, pozwoli przedstawić działalność naszej spółki i nasze możliwości w obszarach logistyki i spedycji – powiedział Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu PKP Linia Hutniczo-Szerokotorowa Sp. z o.o.

Cały czas poszukujemy pracowników i nie ukrywam, iż jednym z głównych celów naszej obecności na tej konferencji jest zdobycie potencjalnych przyszłych kadr. Chcemy rozwijać się, a do tego niezbędna jest kooperacja z uczelniami, szukanie kandydatów do pracy, ponieważ dzisiaj nie sposób sobie wyobrazić rozwijanie firmy bez profesjonalnej kadry. Mam nadzieję, iż te typu wydarzenia przyczynią się do tego, iż wielu studentów będzie rozważało pozostanie w naszym regionie po zakończeniu studiów, ponieważ zapotrzebowanie przemysłu jest bardzo duże. Jesteśmy związani z obróbką metali, więc przede wszystkim poszukujemy absolwentów mechaniki i budowy maszyn, ale na dobrą sprawę każdy inżynier, który ma pojęcie o technice gdyby zdecydował się na prace, w którejś z naszych firm będzie w stanie się u nas odnaleźć – przekonywał Marek Harbuz, prezes zarządu WSK Tomaszów Lubelski, reprezentujący także RST Roztocze.

Konferencja obfitowała w dyskusje z udziałem wykładowców kierunków technicznych w Akademii Zamojskiej z szefami lokalnych zakładów pracy. Rozmowy dotyczyły m.in. programu praktyk i staży, umiejętności pożądanych przez przyszłych pracodawców oraz możliwości realizowania w przyszłości wspólnych projektów. Przedsiębiorcy zorganizowali również konkursy dla studentów, biorących udział w konferencji, w których można było wygrać upominki przygotowane przez firmy.

Konferencja „Ku przyszłości II” odbyła się 18 marca br.

Idź do oryginalnego materiału