W czwartek w Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli odbyła się kolejna edycja gminnego dyktanda „O złote pióro burmistrza Końskich”. Tym razem najlepszym piszącym okazał się Antoni Centkowski.
–„Szkolny konkurs ortograficzny 'O Złote Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Końskie’ organizujemy już po raz dziesiąty, czyli można powiedzieć, iż to taka nasza jubileuszowa edycja. Co rocznie organizujemy ten konkurs i udział biorą w nim uczniowie ze wszystkich, dziesięciu szkół. W sumie dziś mamy 22 uczniów, w latach ubiegłych bywało ich także więcej. Konkurs ma na celu nie tylko dbałość o poprawność, język polski, ale i służy takiej integracji środowisk szkolnych z terenu gminy, integracji nauczycieli, szczególnie polonistów […] adekwatnie wpadłyśmy na ten pomysł obie i postanowiłyśmy żeby dwie szkoły współpracowały ze sobą. Uznałyśmy, iż to będzie interesujący pomysł, a dla nas nauczycieli okazja do spotkania się. Dla uczniów to okazja do zaprezentowania swoich umiejętności, które każdego roku są wysokie. Konkurs co roku jest w innej szkole – raz w Jedynce, a raz w Stadnickiej Woli […] Główne nagrody sponsoruje pan burmistrz i są to złote pióra dla pięciu najlepszych osób, jest też pięć wyróżnień, a pozostali uczniowie otrzymują dyplomy za udział” – opowiadają nam Justyna Maliborska ze Szkoły Podstawowej w Stadnickiej Woli oraz Katarzyna Drzazga ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich, nauczycielki organizujące gminne dyktando.
Każdego roku dyktando przygotowują poloniści z innych placówek. W tym roku byli to: Marta Płocińska z placówki w Nieświniu oraz Katarzyna Opala z Modliszewic. Później wszyscy nauczyciele wspólnie sprawdzają prace. Dla gminy Końskie konkurs ma duże znaczenie –„To ważne wydarzenie zarówno dla placówek organizatorów, aczkolwiek najważniejsze jest dla dzieci i młodzieży, reprezentantów wszystkich naszych szkół. To ważne, bo dzieci i młodzież muszą mieć możliwość doskonalenia wiedzy i umiejętności. Jedną z nich jest język polski, a o tym jak to trudny język, jak bardzo skomplikowany wiemy my dorośli, ale i właśnie oni, najmłodsi […] Dzisiaj tym elementem składowym jest dyktando, które piszą. Ono jest bardzo trudne, wymaga dużej wiedzy zdobywanej na przestrzeni lat i mam nadzieję, iż młodzież poradzi sobie doskonale z tą wiedzą i zobaczymy bardzo dobre wyniki na arkuszach dyktanda” – mówi Krzysztof Jasiński, reprezentant gminy Końskie.
I tak w tym roku złote pióra powędrowały do: Antoniego Centkowskiego z SP nr 1, Joanny Mietlińskiej z SP w Kazanowie, Mileny Boruń z SP 2 Końskie, Aleksandry Wiśniewskiej z SP 1 oraz Agaty Cieślak z SP w Modliszewicach.
Nagrody i wyróżnienia wręczał reprezentant gminy Końskie Krzysztof Jasiński, a towarzyszył mu dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli Czesław Staciwa.
Zdjęcia: