Zrzeszenie Studentów Polskich (ZSP) to jedna z najstarszych organizacji studenckich działających w Polsce. Właśnie świętuje 75. rocznicę powstania. 7 maja, w Auli UAM odbył się tradycyjny Koncert majowy, na który społeczność uniwersytecką zaprosiła prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM. Wydarzeniem tym uczczono także oficjalnie 75-lecia Zrzeszenia Studentów Polskich. W czasie wyjątkowego koncertu wystąpili: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal, Chór Akademicki UAM, Grupa MoCarta, a także solistki: Dominika Narożna i Dominika Dobrosielska, którym przy fortepianie akompaniował Piotr Wiza. Było zatem klasycznie, a za sprawą Grupy MoCarta było także nieco z przymrużeniem oka.
Niezapomniany i wspaniały wieczór zakończyło wspólne wykonanie przez Chór UAM, Grupę MoCarta oraz obie Dominiki pieśni do refleksyjnego tekstu Krzysztofa Jaślara – „Jesteśmy tu tylko przejazdem”. Duch zmarłego przedwcześnie w roku 2023 roku artysty kabaretowego – współtwórcy kabaretu TEY z pewnością unosił się w Auli UAM nad wzruszoną publicznością, a syn Krzysztofa Jaślara – Filip, członek Grupy MoCarta pięknie wspominał swojego ojca, a także pozdrowił obecnego na sali Zenona Laskowika. Publiczność zareagowała natychmiastową owacją dla legendy kabaretu. Więcej informacji o Koncercie oraz fotorelacja TUTAJ. Aula Uniwersytecka – miejsce bardzo symboliczne zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych absolwentów poznańskich uczelni – z całym szacunkiem dla miejsca – nie do końca sprzyja luźniejszej atmosferze spotkań i wspomnień. Dlatego 8 maja obchody przeniosły się do Dworu Skrzynki.
Bardzo gwałtownie w całym Dworze zapanowała atmosfera uczelnianych korytarzy – pełna ożywionych dyskusji, śmiechu, radosnych pozdrowień i… zaskoczeń niczym po niespodziewanie dobrze zdanym egzaminie. Nomen omen – dla organizatorów: Zbigniewa Theusa – wybitnego animatora kultury w Poznaniu i Jana Babczyszyna, dyrektora Instytutu Skrzynki – to była swoista powtórka z egzaminu na umiejętności logistyczno-organizacyjne. Obaj są doskonale znani w środowisku, jako świetni działacze kultury studenckiej (tej przez duże K), ale taki jubileusz zawsze stawia dodatkowe wymagania. Skrzynki zmieniły się więc w filę kampusu – z salami wykładowymi, stołówką oraz klubem studenckim. Przez cały dzień eks-studenci mogli wybierać spośród różnych zajęć – ćwiczeń, seminariów i prelekcji. Były rozmowy Wszystkich ze Wszystkimi, piękne piosenki, zdjęcia i filmy oraz „plakaty zerwane z murów”.
Ożywionym dyskusjom i wspomnieniom nie było końca, ale od czasu do czasu w rozemocjonowany zgiełk Zbigniew Theus wprowadzał porządek zapowiadając kolejne punkty programu. Wszyscy zafascynowani byli krótką prezentacją archiwalnych fotografii, którą przygotował prof. Andrzej Florkowski. Z entuzjazmem przypominali sobie dawne wydarzenia i ówczesne gwiazdy poznańskiego życia studenckiego. Jak zaznaczał prof. Florkowski – to tylko maleńki fragment jego ogromnej kolekcji zdjęć dokumentujących różne przejawy aktywności kulturalnej studentów w czasach PRL-u. Z niejednego oka potoczyła się więc łza wzruszenia. Podobnie było w czasie projekcji filmu poznańskiego reżysera i scenarzysty – Krzysztofa Magowskiego. Jego „Zrzeszenie, ach Zrzeszenie” to świetny film przygotowany dla TVP z okazji Jubileuszu ZSP.
O muzyczne wrażenia zadbały dwie Dominiki, którym na fortepianie towarzyszył Piotr Wiza. Dominika Narożna, nota bene – nauczycielka akademicka, przypomniała raz jeszcze pieśń Krzysztofa Jaślara „Jesteśmy tu tylko przejazdem”, która powoli staje się nieoficjalnym hymnem spotkań seniorów akademickich. Z kolei Dominika Dobrosielska, utalentowana absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu pięknym, silnym głosem zauroczyła widownię piosenkami Edith Piaf i Kabaretu Starszych Panów. Było poetycko, z klasą i…aktywnie, bo publiczność jak za dawnych lat w Od Nowie, Ciciborze czy Nurcie dośpiewywała refreny. Mielony, ziemniaki i buraczki, ciasto drożdżowe i pieczona kiełbasa – choć teraz podane wykwintnie jako przysmaki kuchni wielkopolskiej – też miały przywołać czar dawnej stołówki studenckiej i czasy, w których puszka z paprykarzem szczecińskim była swoistym luksusem.
Był też czas na bardziej oficjalne chwile i odczytanie okolicznościowych adresów, które do uczestników spotkania w Skrzynkach wystosowali: Aleksander Kwaśniewski były szef Rady Naczelnej ZSP – późniejszy Prezydent RP oraz Eugeniusz Mielcarek polski działacz studencki, urzędnik państwowy i konsularny, poseł na Sejm PRL. Do Skrzynek przyjechali profesorowie i „tylko” magistrowie, byli europosłowie i posłowie, politycy, dziennikarze, lekarze, dyrektorzy, prorektorzy i dziekani… Choć ukończyli różne uczelnie, różne kierunki studiów, przeszli różne koleje zawodowych i życiowych losów… łączy ich jedno – ZSP zawsze kojarzyć się im będzie z autentyczną i radosną wspólnotą. Ciąg dalszy spotkań osób z dawnego ZSP/SZSP z pewnością jeszcze nastąpi…
Przygotował: Instytut Skrzynki
















