Ocalić od zapomnienia. Poranek z Poezją Zofii Posmysz – FILM, FOTO

faktyoswiecim.pl 3 godzin temu





Poruszający poranek z poezją Zofii Posmysz upamiętnił 80. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz–Birkenau.

Dzisiaj, 5 lutego o godz. 9.45 aula Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (SOSW) im. Zofii Posmysz w Oświęcimiu przy ul. Obozowej 31 wypełniła się słowami, które ocaliły od zapomnienia dramatyczne wspomnienia i emocje.

Uroczysty Poranek z Poezją Zofii Posmysz pt. „Ocalić od zapomnienia” odbył się we współpracy z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży.

Wydarzenie wpisało się w obchody 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz–Birkenau, miejsca, z którym związane były losy patronki szkoły. Zofia Posmysz, ocalała z obozu, przez lata dzieliła się swoimi doświadczeniami, pozostawiając świadectwo, które dziś przemawiało przez jej poezję.

Na scenie wystąpili uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu. Krzysztof Filip i Jakub Greczner zaprezentowali wiersz „Moja wioska”, Gabriela Ołtarzewska i Gabriel Czebotar przedstawili utwór „Oświęcim”. Uczennice szkoły podstawowej Gabrysia Bardas i Oliwia Mamoń odczytały „List do Matki”, a Błażej Tlałka poruszył publiczność wierszem „Dym”.

Nie zabrakło także poezji Ilse Weber. „Kołysankę Więźniarki” wykonała Lena Krakowczyk, przygotowana przez Monikę Stawowy. Recytacje dopełniły interpretacje Leszka Szustera, Teresy Jankowskiej oraz Moniki Stalicy.

Poranek z poezją wzbogaciła oprawa muzyczna w wykonaniu nauczycieli SOSW. Katarzyna Wojciechowska zagrała na pianinie „Kołysankę” Adama Kopycińskiego z 1941 roku, a towarzyszyli jej Marek Graboń na gitarze i Marcin Gębala na perkusji. Nad przebiegiem uroczystości czuwały nauczycielki Elżbieta Burblis i Anna Kupiec.

To wydarzenie było nie tylko hołdem dla Zofii Posmysz jako patronki i honorowej obywatelki Oświęcimia, ale także lekcją historii i pamięci, która pozostaje żywa dzięki słowom i muzyce.

Idź do oryginalnego materiału