Od 24 lat nie nazwano tak żadnej kobiety. W PRL-u to imię było hitem

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Oleg Elkov//shutterstock


Wybór imienia dla dziecka często nie jest prostym zadaniem. Może wiązać się z zagorzałymi dyskusjami, a choćby kłótniami. Współcześni rodzice chętnie sięgają po imiona sprzed lat. Jednak o pewnej popularnej w okresie PRL-u opcji mało kto w tej chwili pamięta.
Mowa o imieniu Bogda. Kiedyś było bardzo lubiane, jednak od 24 lat nie nazwano tak żadnej kobiety. Nie zmieniła tego choćby moda na powrót starych imion. Dla porównania podobnie imię Bogdana w samym 2023 roku nadano dziewięć razy.


REKLAMA


Zobacz wideo Chcesz zostać chrzestnym? Oto nowe zasady:


Zapomniane imię, które kiedyś było bardzo popularne
Bogda to imię pochodzenia starosłowiańskiego. W polskich źródłach pisanych po raz pierwszy pojawiło się XIII wieku. Oznacza "Bóg jej daje" albo "Bogu daje". Co ciekawe, od 2000 roku w naszym kraju nie nadano go żadnej dziewczynce. Za najpopularniejszą posiadaczkę tego imienia w naszym kraju uważa się Bogdanę Zagórską. Piosenkarka największą karierę robiła w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia. Do jej największych przebojów zaliczamy: "Zawsze wiosną zakochani", "Może jutro będzie smutno", "Bądźcie dobrzy dla zakochanych".
Zobacz także: Kiedyś nazywała się tak co druga ciotka. Dziś mało kto je wybiera. Jest niezwykłe i oznacza "spokój"
Imię Bogda według słowników imion utożsamiane jest z osobą upartą, silną, wytrwałą, odważną oraz zdeterminowaną. Poza tym Bogdy są na ogół towarzyskie, a także otwarte na świat i ludzi. Raczej nie przepadają za chodzeniem z głową w chmurach, kierują się zwykle logiką oraz zdrowym rozsądkiem.


Od 24 lat nie nazwano tak żadnej kobiety. W PRL-u to imię było hitem Oleg Elkov//shutterstock


Jakich imion nie możemy nadawać?
Wybór imienia wcale nie jest łatwym zadaniem. Co ciekawe, gdy już rodzice dojdą do porozumienia, ich propozycja może zostać zablokowana przez Urząd Stanu Cywilnego. Mimo iż w Polsce nie istnieje żadna oficjalna lista imion zakazanych, w niektórych przypadkach urzędnicy mogą nie wyrazić zgody na propozycję rodziców. - Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka - czytamy na stronie Rady Języka Polskiego.
Idź do oryginalnego materiału