Przez cały weekend szkolili się pod okiem mistrzów, by poszerzać swoją wiedzę - uczniowie kaliskiego Technikum Budowy Fortepianów wzięli udział w zajęciach ze strojenia instrumentów. Zorganizowało je Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów.
"Technikum Budowy Fortepianów to jest jedna z takich ostatnich rzeczy, które zostały z dziedzictwa mojego dziadka i to jest ta rzecz, która żyje. Dlatego to jest dla nas niesłychanie ważne, żeby pomagać tym dzieciakom w takiej orientacji w tym zawodzie, żeby oni czuli, iż to jest taki świat otwarty dla nich. To jest ważne, żeby mieli styczność z żywym instrumentem, z jego wnętrzem, jak to działa. Absolwenci TBF-u są takimi mistrzami w swoim fachu, iż znajdą pracę wszędzie, na całym świecie" - powiedziała radiuCENTRUM Judyta Fibiger.
Mistrzem, który dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem był Szymon Jasnowski, absolwent TBF-u, prezes Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów na co dzień pracujący w Filharmonii Narodowej.
"Uczyć się stroić, to tak jak grać na instrumencie, trzeba ćwiczyć codziennie, przez lata. Nam powtarzali: pierwsze tysiąc a potem już będzie lekko. Jestem pozytywnie zdziwiony jak uczniowie są zaangażowani, bo mówi się, iż dziś młodzież to tylko telefon i nic więcej, a tu widać zaangażowanie, pytają, interesują się, pracują. o ile ktoś chce bardzo coś robić, to się nauczy, będzie chodził, szukał, pytał. Wszyscy przecież kiedyś zaczynaliśmy" - powiedział radiuCENTRUM Jasnowski.
Przez 70 lat istnienia kaliskie Technikum Budowy Fortepianów ukończyło około 1000 osób, w tym momencie kształci się tu 90 uczniów.