Od września zmiany w szkołach. Koniec z HiT-em, mniej lektur, a jeden przedmiot zniknie ze świadectw

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Robert Krzanowski / Agencja Wyborcza.pl


Co czeka uczniów i ich rodziców w nowym roku szkolnym 2024/2025? Wbrew pozorom całkiem sporo zmian. Jakich konkretnie? Przede wszystkim będzie mniej lektur, modyfikacji ulegnie też lista szkolnych przedmiotów, w tym jeden zniknie choćby ze świadectw. A jaki? Wyjaśniamy.
Obecny rok szkolny właśnie się zakończył i uczniowie rozpoczęli wakacje, jednak mimo to wiele osób już teraz szuka informacji o tym, co się zmieni od 1 września. A zmieni się naprawdę sporo. Między innymi zniknie Historia i Teraźniejszość (HiT), a pojawi się inny przedmiot, który przyda się uczniom. Co więcej, nie będzie również ocen z religii i etyki na świadectwie, zostanie też okrojona lista lektur. A to nie wszystko.
REKLAMA


Zobacz wideo Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Czeka nas rekord. 17 dni laby w grudniu


Zmiany w planie zajęć od 1 września 2024 r. Znika HiT, a pojawi się edukacja zdrowotna
W nowym roku szkolnym uczniów czeka szereg zmian. Przede wszystkim w klasach I szkół ponadpodstawowych oraz szkół dla dorosłych (przy czym w tych ostatnich, również w klasach II, jeżeli placówka prowadzi zajęcia w trybie zaocznym) zniknie HiT, który zastąpi edukacja obywatelska, ale dopiero w roku szkolnym 2025/2026. Poza tym w ramach lekcji wychowawczych w klasach IV-VII szkół podstawowych, klas II-IV liceów, klas II-V techników oraz klas II i III branżowych szkół I stopnia pojawią się zajęcia z podstaw pierwszej pomocy. Przy czym dzieci i młodzież, które w tej chwili mają Edukację dla bezpieczeństwa (EDB) dalej będą uczęszczały na te zajęcia. Oprócz tego zmiany dotkną religii i etyki, które będą w wymiarze tylko jednej godziny tygodniowo, wyłącznie na pierwszej bądź ostatniej lekcji danego dnia i bez stopni na świadectwie. Co za tym idzie, religia i etyka nie podniosą już uczniom średniej ocen.


Zmiany w szkołach od 1 września 2024. Opieka dentystyczna i mniej lektur do przeczytania
Poza wyżej wymienionymi zmianami w planach lekcji szefowa edukacji w porozumieniu z resortem zdrowia chce również zadbać o uzębienie uczniów. W tym celu zostaną wprowadzone obowiązkowe przeglądy stomatologiczne, a same usługi dentystyczne mają stać się dla nich bardziej dostępne. Co więcej, mają się też pojawić bony profilaktyczno-lecznicze, z których będzie można skorzystać w wyznaczonych punktach. A to nie wszystko. Ma się też zmienić lista lektur. Choć na razie nie znamy jeszcze jej ostatecznej wersji, to już teraz wiadomo, iż sporo dzieł uczniowie będą poznawać we fragmentach zamiast w całości, np. "Chłopi" W. Reymonta czy "Potop" H. Sienkiewicza. "Lista lektur była gigantyczna i niestety nieczytana. Były pewne pomysły indoktrynacyjne, na przykład w ostatnich latach powkładano poezję niejakiego (Jarosława Marka) Rymkiewicza. Eksperci bardzo rekomendowali usunięcie. Podpisałam dokument, gdzie pan Rymkiewicz czy pan Jacek Józef Dukaj się nie pojawiają" - tłumaczyła Barbara Nowacka.
Idź do oryginalnego materiału