Odszedł Ryszard Borowiec

glosswidnika.pl 1 dzień temu

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Ryszarda Borowca, długoletniego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 im. Władysława Sikorskiego, założyciela II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świdniku, nauczyciela i wychowawcy, społecznika, wieloletniego radnego i przewodniczącego Rady Powiatu w Świdniku. Odszedł 24 maja.

Ryszard Borowiec urodził się w 1952 roku w Nowej Soli (lubuskie). W Świdniku mieszkał od 1955 roku. Tu uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 3, później do Technikum Mechanicznego. Ukończył pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą UMCS, a także studia podyplomowe na kierunkach informatyka, organizacja i Zarządzenie „Menadżer Oświaty”, nadzór pedagogiczny i mierzenia jakości pracy szkoły. Był nauczycielem dyplomowanym.

Przez 4 lata pracował w WSK na wydziale 060 w charakterze wiertacza precyzyjnego. Zdobyte doświadczenie i szacunek dla wykonywanej pracy zaowocowały aktywnym włączeniem się w przemiany w naszej ojczyźnie – został członkiem NSZZ „Solidarność”. Od 1980 roku przez 2 lata był nauczycielem w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego. W latach 1982–92 uczył w Szkole Podstawowej nr 4 im. Gen. Władysława Sikorskiego w Świdniku, a następnie objął funkcję dyrektora placówki (1992-93). W 1993 roku założył II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które razem ze Szkołą Podstawową nr 4 utworzyło Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1. Dyrektor ZSO nr 1.

Zaangażowanie w sprawy społeczne wyniesione z aktywnej pracy w harcerstwie, zaowocowały w pracy na rzecz społeczności lokalnej. W latach 1994-98 Ryszard Borowiec był członkiem Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miasta. Od 1998 pełnił funkcję radnego Rady Powiatu w Świdniku, a od 2002 roku przewodniczącego Rady Powiatu.

Jego pasją było harcerstwo i przyroda. Posiadał bogatą kolekcję kaktusów, był członkiem, założycielem oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów. Do ważnych dziedzin życia zaliczał poznanie dzięki wyjazdom turystycznym dziedzictwa narodowego i europejskiego. Był szczególnie wrażliwy na tradycje narodowe i historię ojczyzny oraz zwyczaje rodzinne i związki genealogiczne.

aw, biografia na podstawie Świdnik na kartach historii, fot. archiwum GŚ

Idź do oryginalnego materiału