Odwołanie od matury. Tylko z niektórych przedmiotów uczeń ma szansę na poprawkę. Publikujemy wzór

gazeta.pl 4 godzin temu
Ciągle jest czas, aby poprawić maturę 2025. Nie oznacza to jednak, iż uczeń musi ponownie przystąpić do egzaminu. Znacznie szybszą drogą jest odwołanie od wyniku tegorocznego egzaminu. Niestety, jak pokazuje praktyka, egzaminatorzy często popełniają błędy na niekorzyść abiturienta.8 lipca tego roku uczniowie dostali wyniki swoich matur. Nie każdy jest jednak usatysfakcjonowany oceną swojej pracy. Nauczyciele, tak samo jak uczniowie, popełniają błędy, dlatego każdy ma możliwość odwołać się do swojego egzaminu dojrzałości. Maturzyści mają na to czas aż do początku stycznia 2026 roku. Czas na odwołanie trwa aż 6 miesięcy.
REKLAMA


Odwołanie od matury. Od czego zacząć? Krok pierwszyPo pierwsze, należy poprosić o wgląd do swojej matury. W tym celu powinno się udać się do szkoły, w której pisało się egzamin lub do komisji egzaminacyjnej. Wniosek może być złożony:osobiście przez absolwentaprzez osobę występującą w jego imieniuprzesłany do komisji okręgowej drogą elektroniczną.Formularz wniosku jest dostępny w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego na stronie internetowej CKE. Wniosek o wgląd można złożyć także za pośrednictwem ZIU. Link do elektronicznego formularza wniosku o wgląd w ZIU znajduje się na stronie internetowej odpowiedniej OKE.Dyrektor OKE w ciągu nie więcej niż pięć dni roboczych od otrzymania wniosku o wgląd wyznacza: termin wglądu, miejsce dzień oraz godzinę. Zostaniesz powiadomiony telefonicznie.


Zobacz wideo


Byliśmy na maturze Szkoły w Chmurze. Na stadionie egzamin dojrzałości napisało 5 tysięcy osób


Krok drugi. Obejrzenie matury w placówcePo otrzymaniu informacji zwrotnej o przyjęciu twojego wniosku o wgląd dyrektor OKE ustala miejsce i czas spotkania, na którym będziesz mógł przyjrzeć się swojej maturze. Gdy już dotrzesz na spotkanie, musisz mieć na uwadze takie rzeczy jak:


czas na wgląd do pracy nie może być krótszy niż 30 minut (czas wyznacza dyrektor OKE). Czas może zostać wydłużony w takim zakresie, w jakim jest to możliwe, po uwzględnieniu liczby wglądów wyznaczonych na dany dzień;możesz robić zdjęcia, ale obowiązuje zakaz kopiowania prac na ksero;kartki i długopis do ewentualnych notatek dostaniesz od komisji, nie możesz mieć własnych materiałów;musisz mieć ze sobą dokument tożsamości.Podczas wglądu przez cały czas obecny jest pracownik okręgowej komisji egzaminacyjnej lub inna osoba wskazane przez dyrektora OKE. Zdającemu zapewniona powinna być możliwość zapoznania się z zasadami oceniania zadań. Po zakończonym wglądzie pracownik Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej odnotowuje realizację wglądu, a absolwent potwierdza to własnoręcznym podpisem.Uwaga: o ile podczas wglądu absolwent zgłasza zastrzeżenia dotyczące sprawdzenia pracy, w tym liczby punktów przyznanych przez egzaminatora, w pierwszej kolejności Okręgowa Komisja Egzaminacyjna powinna dążyć do wyjaśnienia wątpliwości podczas wglądu.Przeanalizuj, czy na pewno sprawdzający popełnił błąd — odwołanie musi precyzyjnie wskazywać, które elementy oceny są kwestionowane oraz na jakiej podstawie. Sprawdź, czy na pewno dobrze policzyłeś punkty. Pamiętaj, iż masz możliwość zrobienia zdjęcia swojej pracy. Analizę możesz wykonać na spokojnie w domu, wspierając się podręcznikami lub konsultacjami doświadczonych nauczycieli. Krok trzeci: Wniosek o weryfikację sumy punktówWniosek o weryfikację sumy punktów wraz z uzasadnieniem można złożyć do dwóch dni roboczych od daty dokonania wglądu do pracy do dyrektora OKE. Podobnie jak przy poprzednim etapie, link do formularza wniosku o weryfikację znajduje się na stronie odpowiedniej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Formularz wniosku jest dostępny w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego ogłaszanej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej CKE. Wniosek może być złożony osobiście przez absolwenta, przez osobę występującą w jego imieniu. przesłany do komisji okręgowej drogą elektroniczną.


Uwaga nowość od ZIU: Zdający z województw: lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego mogą złożyć elektroniczny Wniosek o weryfikację sumy punktów w ZIU. Link do elektronicznego formularza wniosku o weryfikację sumy punktów w ZIU znajduje się na stronie internetowej OKE Kraków. Zdający z pozostałych województw składają wnioski o weryfikację sumy punktów zgodnie z procedurami odpowiednich okręgowych komisji egzaminacyjnych.Weryfikacji sumy punktów dokonuje się w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wniosku. Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej informuje pisemnie (listem albo e-mailem, albo faksem – o ile numer został podany) absolwenta o wyniku weryfikacji sumy punktów, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.Jeżeli w wyniku przeprowadzonej weryfikacji suma punktów została podwyższona, dyrektor OKE ustala nowy wynik egzaminu maturalnego. jeżeli dalej masz zastrzeżenia do oceny pracy, możesz złożyć Odwołanie od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Odwołanie trzeba wydrukować, uzupełnić i wysłać w ten sam sposób, jak dwa pozostałe wnioski w terminie do siedmiu dni od otrzymania informacji o weryfikacji sumy punktów (dokładniejsze informacje są na stronach 38, 39: Podstawy prawne egzaminu).Odwołanie się od matury. Jak napisać uzasadnieniPoniżej zamieszczamy przykładowy wzór wniosku o weryfikację sumy punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym:Zwracam się z uprzejmą prośbą o ponowne sprawdzenie mojego arkusza maturalnego z przedmiotu: język polski poziom podstawowy, sesja: matura 2025, część pisemna.Po zapoznaniu się z kopią ocenionego arkusza egzaminacyjnego mam uzasadnione wątpliwości co do schematy przyznania punktów za niektóre odpowiedzi. Proszę o ponowną weryfikację w szczególności następujących zadań:Uzasadnienie odwołania:- Zadanie 13 (wypracowanie): Zgodnie z kryteriami oceniania, moja praca zawiera tezę, spójną argumentację oraz odniesienie do dwóch tekstów kultury. Zwracam uwagę, iż egzaminator przyznał jedynie 16/20 punktów za treść, pomimo iż praca spełnia wymagania poziomu najwyższego. Uzasadnienia argumentów są logiczne i powiązane z tematem. Proszę o ponowną analizę zgodnie z kluczem.- Zadanie 6 (analiza tekstu): Za to zadanie otrzymałem 0 punktów, mimo iż odpowiedź zawierała adekwatne wskazanie środka stylistycznego (metafory) oraz wyjaśnienie jego funkcji. Odpowiedź mogła nieco odbiegać językowo od sformułowania w kluczu, ale była merytorycznie poprawna.Zgodnie z przysługującym mi prawem proszę o ponowne sprawdzenie wskazanych fragmentów pracy oraz weryfikację przyznanych punktów.Z poważaniem [podpis]


Aby twoje odwołanie zostało przychylnie rozpatrzone, warto poprawnie napisać jego uzasadnienie. Na co zwrócić uwagę? Oto siedem najważniejszych punktów. Odwołuj się tylko do sprawdzonych źródeł objętych podstawą programową;Pisz krótko i zwięźle, nie odbiegaj od tematu;Nie zapomnij odwołać się do przepisów. Przytocz konkretne zasady i zalecenia OKE;Całość potwierdź konkretnym źródłem (podręcznik tytuł, wydanie, strona i cytat);Zachowaj ton rzeczowy i profesjonalny;Zawrzyj krótki opis swojej odpowiedzi maturalnej;Wskaż niesprawiedliwości lub błędy popełnione przy sprawdzaniu twojej odpowiedzi.Odwołanie od matury. Co sądzą uczniowie?Odwołanie można złożyć od każdej matury. Według maturzystów jednak warto skupić się na odwołaniach do przedmiotów humanistycznych. Jest dużo większa możliwość, iż egzaminator popełnił błąd, sprawdzając rozprawkę. Mógł źle zinterpretować myśl, bądź czegoś nie rozczytać. W przypadku matematyki również jest szansa, iż sprawdzający coś przeoczył, ale pytania zamknięte nie dają takiej możliwości na popełnienie błędu przez egzaminatora. - Mogę jedynie powiedzieć, iż osobiście jako maturzysta uważam, iż odwoływać się najbardziej opłaca z przedmiotów, gdzie trzeba się rozpisać jak biologia, geografia, chemia, polski. Ja pisałem matmę i fizykę, wiec jak tam coś źle obliczysz, to odwołanie nic nie pomoże – mówi Jan, tegoroczny maturzysta z Warszawy.
Idź do oryginalnego materiału