Imię Wanda pochodzi co najmniej z XVII wieku. Pierwszy pisał o Wandzie słynny krakowski kronikarz, Wincenty Kadłubek.
Wanda znaczy odważna, zdeterminowana, waleczna. Wandy wiedzą, czego chcą od życia i do tego dążą.
Wanda obchodzi imieniny 26 stycznia i 23 czerwca.
Wanda, która "nie chciała Niemca"
Pierwszy raz w historii to imię zapisał Wincenty Kadłubek, kronikarz i biskup krakowski żyjący na przełomie XII i XIII wieku. Według niego, Wanda była legendarną polską księżniczką, córką Kraka, która nie zgodziła się na małżeństwo z księciem niemieckim. Upokorzony książę najechał wobec tego Polskę, ale armia – pod dowództwem Wandy – zdołała odeprzeć atak. Później jednak księżniczka utopiła się w Wiśle, by nie prowokować kolejnych najazdów.
Wanda znaczy wrażliwa
Trzeba przyznać, iż księżniczka była niezwykle waleczna, zdeterminowana i zdolna do poświęceń. Te cechy nieodzownie już będą związane z jej imieniem. Poza tym, imienniki określają Wandę jako osobę wrażliwą, która szczerze przejmuje się losem innych ludzi, ma silny instynkt opiekuńczy, rozumie psychikę dzieci i umie pochylić się nad każdym, kto potrzebuje pomocy.
Wandy są także twarde i odpowiedzialne. Potrafią trzeźwo stąpać po ziemi i zwykle trzymają się obowiązków, zarówno zawodowych, jak i rodzinnych. Choć czasem tęsknią za życiem lekkim i barwnym, zawsze wybierają tę drogę, która jest bardziej ambitna i nieraz trudniejsza. Potrafią jednak zadbać o tę bardziej wrażliwą i artystyczną część swojej duszy i wydzielić jakąś część życia na rozwijanie hobby, malarstwo, czy poezję.
Dziś mało jest Wand
Kilkadziesiąt lat temu to było jedno z najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom. Ale, jak to z imionami bywa, raz jest moda na jedne, raz na inne. Choć w tej chwili w Polsce żyje prawie 99 tysięcy kobiet o imieniu Wanda, to w pierwszym półroczu tego roku przybyło ich tylko 272. Dla porównania – na świat przyszły 2832 Zuzie. Jednak na przestrzeni ostatnich lat ta tendencja wyraźnie się zmienia i niedługo Wand powinno być coraz więcej. W końcu to imię naszych babć, a skoro przedszkola pełne są Stefć, Stasiów i Tadziów, może niedługo przybędzie także i Wandzi.
Zdrobnienia imienia Wanda
Wanda brzmi dumnie i godnie. Gdy zastanawiamy się nad imieniem dla dziecka, bierzemy pod uwagę także to, jak można to imię zdrabniać. Przemawianie do niemowlaka "Wando" lub wołanie w ten "oficjalny" sposób kilkulatki, może wydawać się niezręczne i pretensjonalne. Ale Wandę można bardzo przyjemnie zdrabniać: Wandzia, Andzia, Wandeczka, Wandusia, Dusia.
Znane Wandy
Często wybierając imię dla dziecka, kierujemy się także skojarzeniami ze znanymi osobami, które je kiedyś nosiły. Trzeba przyznać, iż Wanda kojarzy się naprawdę dobrze. Oto znane Wandy:
Wanda Chotomska – pisarka i poetka, głównie twórczości dla dzieci i młodzieży
Wanda Rutkiewicz – himalaistka
Wanda Kwietniewska – wokalistka zespołu Wanda i Banda.
Jeśli niedługo zostaniesz mamą dziewczynki, rozważ to piękne imię. Ma dobre tradycje, budzi pozytywne skojarzenia i jest – jak na dzisiejsze czasy – naprawdę oryginalne.