Opłatek w Naszej Unii

tygodnikprogram.com 11 miesięcy temu

Ponad 400 osób wzięło udział w tegorocznym spotkaniu opłatkowym Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, które odbyło się w salach balowych Manzo’s Banquets.

W sobotni wieczór, 9 grudnia zjawili się na świątecznym spotkaniu m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, w tym konsul Agata Grochowska oraz konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska, duchowieństwa, organizacji polonijnych, m.in. Ewa Koch – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Stanisław Sarna – prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Łucja Mirowska-Kopeć – prezes Związku Klubów Polskich, laureatki konkursu na Królową Parady 3 Maja, rada dyrektorów Ośrodka Młodzieżowego w Yorkville, Ryszard Owsiany – prezes Muzeum Polskiego oraz członkowie Rady Nadzorczej PSFCU, m.in. Bogdan Ogórek, Peter Nóżka, prezes ds. operacyjnych Zbigniew Rogalski, pracownicy i managerowie Unii oraz znany z polonijnych mediów wiceprezydent PSFCU na stany Środkowego Zachodu – Robert Radkowski.

Jak zwrócił uwagę Dyrektor Wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski: “Unia z roku na rok staje się coraz potężniejsza w swoich działaniach, co potwierdzają raporty finansowe. Na nasz sukces pracują wszyscy pracownicy, najlepsi z najlepszych, którzy rozumieją potrzeby klienta, ponieważ są jednymi z nich. Jestem z tego bardzo dumny, za co im wszystkim teraz serdecznie dziękuję”.

Muzyczną gwiazdą imprezy była Gabriela Szafrańska wraz z muzykami: Anną Kowal-Swiech oraz Adam Wojcik, którzy zaprezentowali się w świątecznym repertuarze. Nad całością świątecznego przyjęcia czuwał Mariusz Moryl szef marketingu i promocji PSFCU.

Warto dodać, iż Nasza Unia od lat wspomaga polonijne organizacje, w tym polskie kościoły oraz szereg organizacji charytatywnych działających w Chicago. Polsko – Słowiańska Federalna Unia Kredytowa została utworzona w 1976 przez założycieli Centrum Polsko-Słowiańskiego, skupionych wokół księdza Longina Tołczyka. Celem jej działalności była pomoc Polakom, którzy po przyjeździe do Nowego Jorku nie mieli jeszcze historii kredytowej i którym amerykańskie banki odmawiały pożyczek na kupno i remonty nieruchomości w zaniedbanej wówczas nowojorskiej dzielnicy Greenpoint. 27 grudnia 1976 władze federalne National Credit Union Administration zarejestrowały “Przemysłowo-Handlową Federalną Unię Kredytową” (Industrial and Commercial Federal Credit Union), natomiast dwa i pół roku później zmieniono tę nazwę na “Polish & Slavic Federal Credit Union”, czyli na “Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową”. W chwili obecnej PSFCU, licząca już ponad 120 tysięcy Członków i posiadająca ponad 2,58 miliarda dolarów w aktywach, ma 22 oddziały znajdujące się w stanach Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania, Connecticut, a także w Illinois.

Tekst: Boguś Kwaśny
Zdj. Andrzej Brach

Idź do oryginalnego materiału