Opolscy naukowcy i studenci dyskutowali o bezpieczeństwie na budowach

doxa.fm 4 miesięcy temu
Fot.: Radio Doxa

W „Łączniku” Politechniki Opolskiej odbyła się konferencja pt. „Bezpieczeństwo w budownictwie – wybór czy konieczność?”. Podczas wydarzenia organizowanego po raz III przez opolską uczelnię wspólnie z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Opolu, zaprezentowało się 9. prelegentów. Tematyka wystąpień dotyczyła prewencji, pracy na wysokościach i jej wyzwań, a także wprowadzaniu innowacji na drogach i mostach.

– Ta konferencja powstała w ramach kampanii prewencyjnej „Budowa. Stop wypadkom!”, która jest prowadzona przez Państwowy Inspektorat Pracy. Jest to kampania kontrolna, gdzie prowadzimy zmasowane kontrole na placach budów. Jednocześnie skupiamy się także na prewencji uświadamiając pracodawcom, iż należy przestrzegać przepisów bezpieczeństwa – tłumaczy Jarosław Leśniewski, zastępca Głównego Inspektora Pracy.

– Wiele niebezpieczeństw napotykamy w czasie prac budowanych, dlatego trzeba dbać o dobrą edukację w tym zakresie. Głównymi zagrożeniami są prace przy robotach ziemnych czy na rusztowaniach – mówi dr hab. inż. Andrzej Marynowicz, prodziekan Wydziału Architektury i Budownictwa Politechniki Opolskiej.

– Mój wykład pt. „Bezpieczeństwo podczas budowy stacji paliw” dotyczył moich doświadczeń przy budowie takiej stacji pod Mykanowem. Początek takiej pracy budowlanej jest łatwy ponieważ najpierw przygotowujemy plac, otrzymujemy materiały i później to składamy jak puzzle. Dopiero później, gdy zapełniamy zbiorniki benzyną i gazami to wtedy te prace stają się niebezpieczne – opowiada mgr inż. Mariusz Komorowski, prelegent konferencji.

– Przyszedłem na konferencję by się dowiedzieć czegoś nowego na temat zasad BHP na budowie – dodaje Fabian, uczestnik konferencji.

Budownictwo jest branżą, w której często dochodzi do różnych wypadków. Tylko w tym roku na Opolszczyźnie doszło do 64 wypadków, w tym 3 śmiertelnych.

Jarosław Leśniewski, Andrzej Marynowicz, Mariusz Komorowski, uczestnicy:

autor: Sara Rostkowska
GALERIA:

Idź do oryginalnego materiału