Opolscy seniorzy chętni do nauki

doxa.fm 1 tydzień temu
Fot. Radio Doxa

III Ogólnopolskie Targi Dostępności realizowane są w ramach wydarzenia pod nazwą Przystanek Dostępność. Targom towarzyszą konferencje i panele dyskusyjne poświęcone rynkowi pracy, wsparciu finansowemu, barierom architektonicznym w przestrzeni miejskiej, technologiom czy ograniczeniom w dostępności do kultury i rozrywki. Przedsięwzięcie organizowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zakończy się 27 października.

Wojewódzka Inauguracja Roku Akademickiego Uniwersytetów Trzeciego Wieku Województwa Opolskiego odbyła się dziś w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 23 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całego regionu.

– Uniwersytety Trzeciego Wieku to tak naprawdę pomysł z lat 70, który cieszy się ogromnym powodzeniem. Chodzi o aktywizację seniorów. Dziś spotyka się grono tych najbardziej aktywnych. Są to osoby, które rozpiera energia, które działają, chcą się czegoś dowiedzieć, czegoś nauczyć, ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, iż chcą być ze sobą – mówi Szymon Ogłaza, marszałek województwa opolskiego.

– W Paczkowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku jest nas już ponad czterdzieści osób. Organizujemy przeróżne inicjatywy – wśród nich olimpiada senioralna czy turniej w boule. W poniedziałki gramy w karty, w środy mamy warsztaty rękodzieła, w czwartki gramy w sali gimnastycznej, piątki spędzamy na basenie. Chodzi o to, żeby się nie wycofywać i żeby być aktywnym – informuje Ewa Kruckiewicz z Paczkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– Wstąpiłam do Uniwersytetu Trzeciego Wieku i czynnie, razem z koleżanką działam, czy to przy okazji organizacji różnych wydarzeń i inicjatyw, czy też przy pisaniu projektów. To sprawia dużą satysfakcję, a poza tym ważne jest to, ze przy okazji pomagamy ludziom i dobrze czujemy się w tym towarzystwie – opowiada Barbara Szelong z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Głuchołazach.

Uniwersytety Trzeciego Wieku służą rozwojowi zainteresowań i talentów seniorów. Projekt „Opolskie Uniwersytety Trzeciego Wieku” realizowany jest przez Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL przy wsparciu finansowym samorządu województwa.

Szymon Ogłaza, Barbara Szelong, Ewa Kruckiewicz:

Dłuższa relacja:

autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału