„Opolski bezpieczny senior”. To seniorzy są najbardziej narażeni na oszustwa

opowiecie.info 1 tydzień temu

– W latach 2022-2024 oszukanych zostało 187 opolskich seniorów na 11 milionów złotych – poinformowała inspektorka Magdalena Nguyen-Fudala, Komendantka Wojewódzka Policji w Opolu. – jeżeli chodzi o wyłudzenia, to mamy tutaj do czynienia z 140 przypadkami.

Seniorzy są niezwykle istotną częścią naszego społeczeństwa. Ich doświadczenie i wiedza są bezcenne. Program „Opolski Bezpieczny Senior” ma na celu zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i umożliwić aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Program jest odpowiedzią na rosnące problemy, z którymi borykają się seniorzy. Często stają się oni ofiarami oszustw „na wnuczka” czy phishingu, tracąc miliony złotych rocznie. Dane wskazują na wysoki poziom ryzyka, zarówno w zakresie bezpieczeństwa finansowego, jak i ruchu drogowego.

– Osoby starsze ufają instytucjom jak np. policja, bo mają to zakorzenione – jednak – często po drugiej stronie słuchawki jest oszust – przyznał marszałek Szymon Ogłaza. – Na szczęście w ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o pozytywnych sytuacjach, kiedy to seniorzy udaremniają wyłudzenia. Podstawą naszych działań będzie edukacja i uczulanie ich na coraz to bardziej wyrafinowane metody oszukiwania i manipulacji. Inaugurujemy symbolicznie program w Dniu Babci i nadchodzącym Dniu Dziadka . Inicjatorem programu, jest Komenda Wojewódzka Policji w Opolu oraz Opolski Urząd Wojewódzki wspólnie z urzędem marszałkowskim. Ponadto wśród partnerów jest także ZUS, KRUS i Opolskie Kuratorium Oświaty – zaznaczył Ogłaza.

– Seniorzy są ufni i wierzą w to, iż instytucjom publicznym można zaufać – mówi Monika Jurek, wojewoda opolska. – Gdy zadzwoni do nas policjant, czy urzędnik to można zaufać i uwierzyć w to, co się słyszy. Seniorzy często są pozostawieni sami sobie i i nie wiedzą jak sprawdzić, czy nie dzwoni do nich na przykład oszust.

– Mam nadzieję, iż dzięki temu programowi uda nam się nauczyć seniorów z naszego regionu dwóch ważnych kompetencji – dodaje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałkini województwa opolskiego . – Krytycznego myślenia i takiej ostrożności, uważności. Trochę tak jak na drodze, gdy musimy zastosować często zasadę ograniczonego zaufania. Najważniejsze rzeczy to edukacja seniorów, czyli kampanie informacyjne, konferencje w terenie, przekazywanie różnych narzędzi jak chociażby odblaski, malutkie nakładki na karty kredytowe. Tak, abyśmy uczyli seniorów, ale czasem i siebie nawzajem, iż musimy być ostrożni. Konieczne jest uświadamianie seniorom, iż osoby, z którymi rozmawiają przez telefon nie zawsze mają uczciwe zamiary.

– Dla opolskich policjantów ten program będzie przyjemnością, bo będziemy mieli bezpośrednią interakcję z mieszkańcami. Na pierwsze półrocze zaplanowaliśmy konferencję otwierająca w każdym powiecie – zaznaczyła inspektorka Magdalena Nguyen-Fudala, Komendantka Wojewódzka Policji w Opolu.- – W ramach programu przygotujemy serię spotkań, warsztatów, konferencji, wystąpień, spotkań bezpośrednich z seniorami zamieszkującymi nasze województwo. Podczas tych wydarzeń będziemy przybliżać zagrożenia związane z cyberprzestrzenią, uświadamiać na co seniorzy mają zwracać szczególną uwagę, czego unikać poruszając się w Internecie, ponieważ na przestępczość internetową ta grupa narażona jest szczególnie. Poruszymy też temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zarówno informując o niebezpieczeństwach, jak i zasadach, o których powinni pamiętać, aby byli bezpieczni.

Program realizowany jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Opolu, Opolskie Centrum Edukacji w imieniu Samorządu Województwa Opolskiego we współpracy z Wojewodą Opolskim, KRUS, ZUS oraz Opolskim Kuratorem Oświaty. Na realizację inicjatywy przeznaczono 200 tysięcy złotych.

– Istotą tego programu jest pokazanie otoczenia w którym seniorzy narażeni są na niebezpieczeństwo – mówiła kuratorka oświaty Joanna Raźniewska. – Możemy poświęcić im chwilę, na naukę międzypokoleniową, choćby tego z jakich aplikacji nie korzystać w telefonie. Każdy z wnuków doskonale potrafi sprawdzić na przykład telefon dziadka czy babci. W szkołach ważne będzie uatrakcyjnienie tej edukacji przez konkursy na przykład plakatów czy memów, które mogłyby propagować zdrowe i bezpieczne życie seniorów.

– Zaangażowaliśmy się w ten program, bo przecież nasi klienci – mówiła dyrektorka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Ewelina Reguła. – Mamy już w tej kwestii ogromne doświadczenie i musze przyznać z dumą, iż seniorzy Opolszczyzny wykazali się największym zaufaniem do elektronicznej formy kontaktów z nami i pobierania świadczeń. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko z przechowywaniem pieniędzy w domu. Z drugiej strony musimy pracować na cyberbezpieczeństwem.

– My mamy co prawda program „Bezpieczny Rolnik” – ale chętnie przystępujemy do „Bezpiecznego Seniora” – bo ostrożności nigdy dość – zapewniała dyrektorka opolskiego KRUS-u Bożena Dubas.

Fot. melonik

Idź do oryginalnego materiału