We Wrocławiu powstaje pilotażowy, dolnośląski program wsparcia dla osób, które po wielu latach opuszczają zakłady karne. Zgodnie z założeniami projektu, po wyjściu z więzienia skazani będą kierowani na kursy zawodowe w Centrach Integracji Społecznej.
– Chodzi o to, by osoby po wyrokach miały szansę nauczyć się nowego zawodu i nie wracały na przestępczą ścieżkę – wyjaśnia Wrocławskie Centrum Integracji odpowiedzialne za pilotaż.
We Wrocławiu wypracowany został już autorski program wykonywania prac społecznych przez osoby skazane.
– To 100 000 godzin odpracowanych przez skazanych każdego roku, 2 500 napisów mowy nienawiści usuwanych rocznie z przestrzeni miasta Wrocławia i 140 podmiotów korzystających z nieodpłatnych prac na cele społeczne. Wśród nich m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli, organizacje kościelne – tłumaczy Wrocławskie Centrum Integracji.
Co więcej, instytucja ta organizuje także kursy i szkolenia zawodowe dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uczestnicy kursów pracują m.in na Miejskiej Farmie, na której uprawiane są warzywa, które następnie trafiają na talerze najmłodszych wrocławianek i wrocławian w żłobkach.
Foto: mat. Wrocławskie Centrum Integracji