1 kwietnia 2025 г. w Pile Firma Signify światowy lider w dziedzinie oświetlenia, uroczyście zainaugurowała działalność nowej przestrzeni badawczo-rozwojowe (R&D) w swojej pilskiej lokalizacji. Otwarcie nowej przestrzeni R&D potwierdza zaangażowanie Signify w rozwój innowacyjnych technologii oświetleniowych i umacnia pozycję firmy jako lidera branży oraz kluczowego pracodawcy w regionie.
Podczas inauguracji podkreślono historyczne znaczenie najstarszego obiektu w lokalizacji Signify Poland w Pile, który był świadkiem rozwoju przemysłu lotniczego, a następnie, po II wojnie światowej, już jako część Pilskiej Fabryki Żarówek Lumen, stał się domem dla inżynierów, konstruktorów i projektantów oświetlenia. Przez dekady, za czasów Lumenu, Polamu, Philips Lighting Poland i Signify, przez budynek przewinęły się setki inżynierów, rozwijając produkty, konstruując maszyny i wytwarzając części, nie tylko na potrzeby wewnętrzne, ale i dla renomowanych firm jak ASML czy Thyssen Krupp.
Nowo otwarta przestrzeń R&D to istotny punkt na mapie działalności badawczo-rozwojowej Signify. To tutaj zespół ekspertów elektroników, mechaników, mechatroników oraz specjalistów ds. oświetlenia i jakości będzie tworzyć innowacyjne rozwiązania, od produktów dla klientów indywidualnych, jak system Philips Hue, po profesjonalne komponenty oświetleniowe dla sklepów, biur i przestrzeni zewnętrznych. Działania te opierają się na ścisłej współpracy z uczelniami w Polsce i Holandii oraz centrum badawczym Signify w Eindhoven.
To właśnie kompetencje R&D zawsze były domeną Signify. Firma od lat wyznacza trendy w rozwoju i innowacjach opartych na technologii LED, jak również rozwiązań bazujących na systemach connected czy circular economy. Celem jest stworzenie centrum kreatywności i współpracy, gdzie inżynierowie będą pracować nad technologiami przyszłości, ze szczególnym uwzględnieniem Human Centric Lighting oświetlenia wspierającego zdrowie i dobre samopoczucie.
– Jak Państwo wiecie mamy tutaj w Pile bogatą historię kultury oświetleniowej a dzisiaj do niej dodajemy do niej kompetencje inżynieryjne również kompetencje rozwojowe, które sprawiają, iż my na rynku będziemy mogli oferować jeszcze większe innowacje. Jako globalny lider nie możemy lekceważyć produktów masowych, ale zawsze sercem naszej strategii to jest innowacja. Ta innowacja nie odbędzie się bez takich centrów jak to w Pile. w tej chwili cały zespół liczy 40 osób – mówi Tomasz Książek, prezes zarządu Signify Poland.
Inwestycja w centrum R&D przyniesie również wymierne korzyści dla Piły i regionu. Wiele opracowywanych tu rozwiązań będzie produkowanych w lokalnej fabryce Signify, co oznacza potencjalne nowe miejsca pracy i dalszy rozwój gospodarczy Piły.
– Proszę sobie wyobrazić, iż w naszej ofercie produktowej w tej chwili znajdują się źródła światła, które możemy integrować z tym co widzimy w naszych telewizorach. Z muzyką, która jest emitowana przez niektóre aplikacje, które dostępne są dla użytkowników. To pozwala stwarzać niesamowite efekty wizualne. To wszystko będzie w tym centrum. Od samego początku projektowania do momentu kiedy będzie wytwarzane. Również będziemy wykorzystywać potencjał ludzki. Mamy wielu pracowników, którzy są ekspertami w branży oświetleniowej. Mamy wielu konstruktorów, mechaników ,elektroników, którzy wręcz fanatycznie zajmują się takimi elementami jak projektowanie obwodów oświetleniowych – dodaje Tomasz Woźniak, dyrektor Zakładu Signify Electronics oraz Hue Connected.
Firma aktywnie przyciąga do Piły najlepszych specjalistów z całej Polski, z których wielu decyduje się na stałe osiedlenie. W samej Pile firma zatrudnia ponad 3000 pracowników, a w 2024 r. otworzyła tam nowoczesne centrum dystrybucji. Ponadto Signify posiada fabrykę opraw oświetleniowych w Kętrzynie oraz centrum usług wspólnych w Łodzi.
Sebastian Daukszewicz




















































