– Jestem dumny, iż mikroakcelerator ZAP-X znajduje się w Ośrodku Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi w szpitalu klinicznym naszego Uniwersytetu – mówił prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM. – To jest unikatowy sprzęt, nie tylko w skali Polski, ale także Europy, a choćby całego świata. Pacjentom stwarza niesamowitą okazję bezinwazyjnego leczenia, co jest absolutnie wyjątkowe. Mam nadzieję, iż będzie to dodatkową zachętą dla studentów do podjęcia studiów na kierunku lekarskim na naszej uczelni. Wyposażając Uniwersytecki Szpital Kliniczny w najlepiej wyszkolone kadry i najnowocześniejszy sprzęt, chcemy zachęcać młodych ludzi do studiowania medycyny w Olsztynie.
Dr hab. Bogdan Włodarczyk, prof. UWM, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego również podkreślał wyjątkową wagę tego wydarzenia.
– To jest duże święto dla naszego szpitala, ale także dla całego województwa warmińsko-mazurskiego, ponieważ dzisiaj otwieramy ośrodek, który będzie wspierał najbardziej potrzebujących pacjentów, m.in. tych, u których nie da się zastosować żadnych innych metod leczenia – mówił prof. Bogdan Włodarczyk i dodał, iż dzięki posiadaniu ZAP-X Uniwersytecki Szpital Kliniczny może pretendować do miana jednego z najważniejszych ośrodków medycznych w Polsce. – U podstaw idei szpitali klinicznych jest to, aby świadczyć najbardziej innowacyjne terapie i dysponować możliwie najnowszym sprzętem. Mamy duże ambicje bycia jednym z wiodących ośrodków medycznych w Polsce, który nadaje ton współczesnej medycynie. Oprócz tego realizujemy misję edukacyjną, bo przecież na co dzień mają tutaj zajęcia studenci kierunku lekarskiego i innych zawodów medycznych.
Pacjentami, którzy najczęściej są kwalifikowani do tej metody leczenia, są ci, którzy cierpią na zmiany nowotworowe w obrębie głowy, szyi i twarzoczaszki. O kwalifikacji do zabiegu decyduje interdyscyplinarny zespół składający się z onkologa, radioterapeuty i chirurga. Najważniejszym wskazaniem są pojedyncze przerzuty do mózgu lub pierwotne guzy mózgu – łagodne, np. oponiaki, ale też złośliwe. Szacuje się, iż rocznie w Polsce przerzuty w mózgu ma 20 tys. pacjentów onkologicznych. ZAP-X może służyć również do leczenia zmian czynnościowych, czyli takich, które zaburzają funkcjonowanie organizmu, jak np. padaczka lekooporna, choroba Parkinsona, pląsawica czy neuralgia nerwu trójdzielnego, która występuje m.in. u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane.