Przemoc – wbrew pozorom trudno z niego się wydostać, a osoby, które go doświadczają, często zbierają się w sobie na zmiany latami… To za długo.
Psycholog Anastasiya Rubtsova napisała serię wskazówek dla swojej córki, które każda matka powinna wiedzieć. Lub … każda kobieta…
Zgadzam się z każdym punktem i zachęca do uważnego przeczytania ich wszystkich, a co więcej – do rozpowszechniania. Być może ktoś blisko z Twojego otoczenia potrzebuje tej pomocy.
- Jeśli cię uderzył, natychmiast zacznij się pakować. Zabierz swoje ważne dokumenty i dzieci, resztę załatwisz później. Nie przyjmuj przeprosin ani wymówek i nie zaczynaj żadnych negocjacji. Każde „przepraszam” niedługo przerodzi się w „Zmusiłeś mnie do tego”. Bardzo łatwo wpaść w to bagno i bardzo trudno jest przed nim uciec. Nie wątp w siebie. Po prostu uciekaj.
- Pamiętaj, iż każde „To Twoja wina” jest kłamstwem. W rzeczywistości oznacza to: „Wiem, iż mogę Cię uderzyć, obrazić, obrażać, i nic mi się z tym nie stanie, więc nie muszę się kontrolować”.
- Zawsze możesz do mnie przyjść.
Zawsze. W każdej chwili i w każdej sytuacji. We łzach i boso. Kiedy czujesz, iż ci się nie udało. I nie będę cię winić.
- Musisz mieć przyjaciół, którzy są tak blisko, by poprosić ich o pomoc. Jeśli nie masz tych ludzi, poszukaj jakiejkolwiek pomocy i nie wstydź się jej przyjąć. Skarż się, krzycz, powiedz wszystkim, którzy są gotowi słuchać. Musisz mieć świadków, ponieważ zło dzieje się w ciszy.
- Związek nigdy nie zaczyna się od przemocy. Pierwsze znaki to: „Łał, jesteś głupcem”, „Przestań ze mną zadzierać”, „Powiedziałem, iż przyjedziesz, więc idziesz”. Wtedy małe przypadki upokorzenia stają się normalne. Nieuprzejmość sprzedawana jest jako bliskość. Nie pozwól nikomu Cię upokorzyć i zranić.
- Twoim wrogiem jest myśl: „Wszystko w porządku, właśnie popełnił błąd”. Dzisiaj może być absolutnie rozsądny, a jutro coś mu się stanie i zmieni się w gniewnego sadystę. A pojutrze słońce znów wschodzi i wszystko jest tak w porządku, iż myślisz: „Uff, myślałem, iż mam kłopoty”. To uczucie jest głównym objawem, na którym możesz oprzeć swoje decyzje. Nie idź za daleko w relacjach z tego typu osobami i nie miej dzieci ani nie zakładaj z nim interesów.
- Powinieneś mieć własne pieniądze i własne źródła dochodu. Jeśli dbasz o dzieci, powinieneś również mieć własne konto bankowe, które jest Twoim ubezpieczeniem finansowym. Przedyskutuj fakt, iż Twoje pieniądze na koncie są wyłącznie Twoje, zanim pójdziesz na urlop macierzyński. To jest naprawdę ważne. Kiedy dzieci są małe, jesteśmy bardzo zależni od naszych partnerów i jesteśmy naprawdę bezbronni.
- Nie pozwól, aby Twój związek był jedyną istotną rzeczą, jaką masz w życiu. To bardzo niebezpieczna konstrukcja. Przyjaciele, praca, sport, hobby – powinieneś mieć wszystkie te rzeczy. Zarabiać pieniądze.Jeśli twój związek zawiedzie, a zdarza się to częściej, niż byśmy tego chcieli, będzie bolało. Ale lepiej, gdy psuje się tylko część zamku, niż cały budynek.
- Uważaj na swoje zdrowie, dbaj o siebie, aby mieć wystarczającą siłę, aby żyć swoim życiem.
- Nigdy nie wpadaj w pułapkę „wszyscy tak żyją”. To nie jest prawda. Zrobię wszystko, abyś zobaczyła rodziny, w których nie ma niegrzeczności ani przemocy, w których ludzie rozmawiają z szacunkiem, choćby gdy są bardzo źli. Postaram się być dla ciebie dobrym przykładem.
- Nigdy nie daj się złapać w pułapkę: „Jestem jedyną osobą, która tak żyje, jestem głupcem, wstydzę się”. To też nie jest prawda. Nie potrzebujesz rodziny za wszelką cenę. Nie potrzebujesz idealnej rodziny z okładki magazynu. Potrzebujesz miejsca, w którym możesz czuć się świetnie i gdzie ktoś będzie Cię wspierać i troszczyć się o Ciebie.
- Ludzie mogą się zmieniać. Co więcej, robią to cały czas. Wiek i doświadczenie nas zmieniają, ale to, co wygląda na mały problem w naszej młodości, może okazać się zaburzeniem psychicznym z wiekiem. Czasami ludzie zachowują się w niewłaściwy sposób, gdy zrozumieją, iż dana osoba jest od nich zależna. jeżeli tak się stanie, nie obwiniaj się, iż nie widzisz, iż to nadchodzi. Jest wiele rzeczy, których nie widzimy, gdy są ukryte.
- Eksperymentuj, wypróbuj nowe rzeczy. Nowe miejsca pracy, nowe fryzury, nowe sporty, nowe dania, nowe zasady rodzinne. Im więcej nowych rzeczy możesz wypróbować w swoim życiu, tym bardziej pewny siebie będziesz w związku.
- Udostępnij te zasady. Powiedz o nich swoim znajomym. Nie bądź obojętny, jeżeli ktoś bliski Tobie cierpi. Pamiętaj: czasami bardzo trudno jest poprosić o pomoc. Może to Ty zauważysz, iż ktoś odczuwa ból, a jeżeli tak, nie ignoruj go.