Patotreści w Internecie – skala zjawiska

madraochrona.pl 5 lat temu

Okazuje się, iż zdecydowana większość nastolatków (84%) słyszała o tego typu treściach. Co trzeci z nich (37%) patostream oglądał. Część z młodych odbiorców (40%) śledzi patoprzekazy w mediach społecznościowych, co oznacza, iż ma z nimi regularny kontakt. Stają się potem one tematem wymiany, rozmów i komentarzy w przestrzeni online i offline. Zdarza się, iż i dają poczucie „bycia na czasie”, a tym samym stają się elementem budowania poczucia przynależności do grupy. Nastolatków do oglądania tego typu treści skłania zwykle ciekawość (75%), w drugiej kolejności chęć zabicia nudy (29%) oraz po prostu rozrywka (24%). Na uwagę zasługuje fakt, iż część nastolatków nie zatrzymuje się na jednorazowym obejrzeniu patotreści. Nie chodzi tutaj więc tylko o zwykłe zaspokojenie ciekawości. Widzowie bowiem wracają. Prawie połowa badanych (43%) nastolatków, która zadeklarowała, iż ma do czynienia z tego typu treściami, robi to co najmniej raz w tygodniu. Stali odbiorcy robią to około pięć razy w miesiącu. Dzieje się tak, choć u większości młodych użytkowników (88%) oglądanie tego typu materiałów wzbudza niepokój (Patotreści w Internecie, 2019).

Nastolatkowie nie pozostają przy tym biernymi widzami. Większość z nich (65%) podejmuje jakąś interakcję z patostreamerem. Oglądający dają nadawcom informacje zwrotne, oznaczając materiały jako lubiane lub nielubiane, udostępniają innym lub komentują. Co piąty z nich udziela się na czacie podczas transmisji, np. komentując je, a co dwudziesty wpłaca pieniądze (tzw. donejty) (Patotreści w Internecie, 2019).

Młodzi ludzie mają jednocześnie mieszane uczucia odnosząc się do patotreści. Na poziomie deklaracji zachowują względny krytycyzm wobec oglądanych materiałów. Dziewczęta są przy tym bardziej krytyczne niż chłopcy. Zdecydowana większość z młodych ludzi uważa tego typu treści za szkodliwe i patologiczne (87%). Tylko co piąty z odbiorców potwierdza, iż je lubi. To napawałoby otuchą, gdyby nie fakt, iż co trzeci odbiorca, który ogląda patostreamy, uważa to za dobry sposób zarabiania pieniędzy. Co gorsza, taki sam odsetek nastolatków uważa, iż patostream obrazuje realne życie. Niemal co piątemu odbiorcy patostreamów twórcy tego typu nagrań imponują (Patotreści w Internecie, 2019).

Idź do oryginalnego materiału