Patroni roku przeczytani „performatywnie”

gniezno24.com 1 tydzień temu

O tym, jak niekonwencjonalnie zachęcić młodzież do literatury, przekonywała Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.

Co się stanie z tekstem Melchiora Wańkowicza, jeżeli w miejsce każdego przecinka zaklaszczemy? Co przekażemy tekstem, jeżeli będzie nam zimno? Jak przeczytać tekst na… złoto albo błękitno? Czy Izabela Łęcka bardziej byłaby chartem czy chihuahua. Takie i inne cuda z tekstem literackim przez dwa dni proponowała młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie gnieźnieńska aktora Zuzanna Czerniejewska-Stube. A te próby zostały wygrodzone szczodrze przez młodzież – gromkimi oklaskami.

Nie jest tajemnicą, iż młodzież znika z radarów bibliotek. Ta grupa wiekowa, choćby jeżeli wypożycza książki w młodszym wieku, później zwykle rzadziej zagląda do biblioteki. By ponownie wciągnąć nastolatki na
biblioteczną orbitę trzeba szukać niekonwencjonalnych działań pracy z książką.

Taką metodą jest tzw. czytanie performatywne, wykorzystujące niestandardowe podejście do interpretacji tekstów literackich. I właśnie po takie formy od kilku lat sięga Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. W swoim proczytelniczym projekcie – Królewskie Gniezno Czyta – zaprasza profesjonalnych aktorów, by zaprezentowali uczniom szkół ponadpodstawowych jak wygląda aktorska interpretacja tekstu literackiego. Materią interpretacji są teksty klasyczne literackich patronów roku – w tym roku są to: Marek Hłasko, Melchior Wańkowicz, Kazimierz Wierzyński.

Warsztaty czytania performatywnego patronów roku 2024 realizowane są w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

zdjęcia nadesłane
Idź do oryginalnego materiału