Pierwsza taka uczelnia w Polsce – historia Akademii Tarnowskiej

tarnow.ikc.pl 4 godzin temu

19 maja 1998 roku to ważna data nie tylko dla Tarnowa, ale i dla całego polskiego szkolnictwa wyższego. Właśnie wtedy powstała w tym mieście Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa – pierwsza uczelnia zawodowa w Polsce. To była odpowiedź na zmieniającą się rzeczywistość lat 90. i rosnące zapotrzebowanie na praktyczne wykształcenie, które gwałtownie przekłada się na realne kompetencje na rynku pracy.

Nowe podejście do studiów

Powstanie PWSZ w Tarnowie zapoczątkowało nowy model kształcenia – taki, który nie przypominał klasycznych uniwersytetów czy politechnik. Uczelnia miała kształcić praktyków – ludzi gotowych do działania od razu po zakończeniu studiów. Programy nauczania powstawały przy współpracy z lokalnymi firmami i instytucjami, a same kierunki miały charakter aplikacyjny, czyli skupiony na realnych umiejętnościach.

Rozwój z rozmachem

Od skromnych początków uczelnia przeszła długą drogę. Z czasem pojawiały się nowe kierunki, laboratoria, budynki, a także cała infrastruktura potrzebna do życia studenckiego. 1 marca 2022 roku, w wyniku reformy szkolnictwa wyższego, uczelnia zmieniła nazwę na Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie. Niecały rok później – 1 czerwca 2023 – przeszła kolejną zmianę i przyjęła nazwę, pod którą działa do dziś: Akademia Tarnowska.

Duma regionu

Dziś Akademia Tarnowska to jedna z najlepszych uczelni zawodowych w kraju. W rankingu „Perspektyw” z 2023 roku zajęła trzecie miejsce w Polsce wśród publicznych uczelni zawodowych. To potwierdzenie wysokiego poziomu kształcenia, otwartości na współpracę z biznesem i nowoczesnego podejścia do nauki.

Aktualnie uczelnia oferuje ponad 30 kierunków – od licencjackich i inżynierskich, po magisterskie i jednolite magisterskie. Studiuje tu ponad 4 tysiące osób, a dyplomy odebrało już ponad 25 tysięcy absolwentów.

Idź do oryginalnego materiału