Pierwszy Polak z prestiżowym Medalem Martina

liderzyinnowacyjnosci.com 1 dzień temu

Prof. Bogusław Buszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu został odznaczony przez Towarzystwo Chromatograficzne prestiżowym Medalem Martina. Jest pierwszym Polakiem, któremu ChromSoc przyznało to wyróżnienie.

Medal Martina to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez ChromSoc. Nosi imię prof. A.J.P. Martina, brytyjskiego biochemika, który wraz z Richardem Synge otrzymał w 1952 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za przełomową pracę nad chromatografią podziałową. Medal wręczany jest od 1978 roku naukowcom, którzy wnoszą wybitny wkład w rozwój technik separacyjnych.

Pierwszym Polakiem uhonorowanym tym wyróżnieniem został właśnie prof. Bogusław Buszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalista z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska, twórca polskiej szkoły chromatografii. Jego zainteresowania naukowe związane są z chemią analityczną, medyczną i środowiska, jak też fizykochemią zjawisk powierzchniowych oraz z zastosowaniem chromatografii i technik pokrewnych (HPLC, SPE, GC, CZE, P&T/GC, GC/MS, LC/MS). Zajmuje się również metodami przygotowania próbek, spektroskopią i chemometrią. Opracowane przez niego nowoczesne metody wyodrębniania, rozdzieleń i identyfikacji związków chemicznych znalazły się w kanonie światowej literatury naukowej. W dorobku ma blisko 800 publikacji naukowych i 58 patentów. Znajduje się w gronie najczęściej cytowanych polskich chemików (27 tys. cytowań, indeks Hirscha = 73).

Czuję się ogromnie wyróżniony, trafiając do grona odznaczonych Medalem Martina, moich mistrzów i współpracowników, z którymi stworzyłem podwaliny nowoczesnych rozwiązań na potrzeby technik separacyjnych. Jestem też dumny z tego, iż jako pierwszy Polak otrzymuję ten Medal, a to przecież na ziemiach polskich wszystko się zaczęło. M.S. Tswiett był wprawdzie Rosjaninem, ale jako profesor na Uniwersytecie Warszawskim właśnie tu w 1903 roku wygłosił swój słynny wykład. Co więcej, to na ziemiach polskich urodził się i wychował Walther Nernst, laureat Nobla z 1920 roku, który stworzył podstawy procesu podziału. To dla mnie bardzo ważne i doniosłe wyróżnienie – przyznaje prof. Buszewski.

Po studiach na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie przeniósł się do Torunia (1994), z którym związał całą swoją zawodową karierę. W 2002 roku objął Katedrę Chemii Środowiska i Bioanalityki. Był stypendystą m.in. Fundacji Alexandra Humboldta w Instytucie Chemii Organicznej na Uniwersytecie w Tybindze (Niemcy) oraz Fundacji Cradforda na Uniwersytecie w Lund (Szwecja). Jako profesor wizytujący pracował na uniwersytetach w: USA, Japonii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Republice Południowej Afryki, Holandii, Austrii, Australii, Brazylii, Chinach i na Tajwanie. Sprawował funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Societas Humboldtiana Polonorum i prezydenta European Society for Separation Science. Jest przewodniczącym Kapituły Europejskiej Nagrody Nernsta-Tswetta. W 2022 roku otrzymał Nagrodę i Medal im. prof. Romana Kaliszana.

Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Św. Cyryla i Metodego w Trnawie (2013), Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (2017), Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (2018), Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2018), Politechniki Poznańskiej (2024) i Politechniki Łódzkiej (2024). Przez dwie kadencje był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Był także wiceprzewodniczącym Rady Doskonałości Naukowej. Należy do European Academy of Sciences and Art. Jest pomysłodawcą Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego w Toruniu, którym w tej chwili kieruje.

Forum Akademickie

Idź do oryginalnego materiału