Pierwszy rozbiór Polski nauką dla polskiego patriotyzmu

tygodnikprzeglad.pl 1 rok temu

Polecamy cykl filmów z ciekawej dyskusji historyków, prof. dr. hab. Grzegorza Kucharczyka i dr. Krzysztofa Raka, prezentujących różne punkty widzenia na temat przyczyn i konsekwencji wydarzeń historycznych z XVIII w.

Fundacja Historia i Kultura zrealizowała cykl pięciu filmów z ciekawej dyskusji uznanych historyków, specjalistów zajmujących się dziejami polskiej polityki zagranicznej i myśli politycznej: prof. dr. hab. Grzegorza Kucharczyka i dr. Krzysztofa Raka. Mowa w nich także o współczesnym znaczeniu niepodległości, godności narodowej, wspólnocie idei, które w kryzysowych czasach pomagają narodowi przetrwać trudne chwile i wyjść z nich zwycięsko jako kraj wolny i silny na arenie międzynarodowej.

W tym roku przypada 250. rocznica I rozbioru Polski, która jest doskonałą okazją do konfrontacji przeszłości i teraźniejszości, przypomnienia, iż patriotyzm wymaga znajomości historii ojczystej, w tym także jej dramatycznych kart. Do zaakcentowania, iż miłość ojczyzny wymaga oparcia na mocnych podstawach moralnych, iż brak tych ostatnich wiedzie do kryzysu postawy obywatelskiej. Patriotyzm to nie tylko uczucia, ale i mądrość, która bez poznania i zrozumienia przełomowych wydarzeń w historii Polski nie jest możliwa do osiągnięcia. Nadrzędnym założeniem projektu jest merytoryczne akcentowanie, z użyciem najnowszych technologii medialnych i kanałów komunikacji, iż moralność (lub jej brak) ma znaczenie w polityce i dalekosiężne konsekwencje polityczne. Pokazanie, iż szukanie pomocy zagranicy dla załatwiania „porachunków wewnętrznych” zawsze prowadzi do zguby. Zwrócenie uwagi, iż zniszczenie państwa polskiego oznaczało dla całej Europy utratę kluczowego czynnika równowagi na Starym Kontynencie.

Motyw odwołujący się do edukacji historycznej jest pretekstem do poruszenia problematyki kryzysu patriotyzmu, interwencji obcych mocarstw, kampanii dyplomatycznej skierowanej przeciw Polsce oraz skłócenia polskich elit, a więc czynników wpływających na tragiczne dla naszego kraju wydarzenia 1772 r. i ich następstwa. Polskie doświadczenia wynikające z rozbiorów stają się ponownie aktualne w obliczu wojny w Ukrainie i wyzwań stojących przed współczesnym polskim patriotyzmem.

W trakcie XXX edycji Targów Książki Historycznej w Warszawie, 25 listopada 2022 r., odbyło się spotkanie z twórcami filmów pt.: „Pierwszy rozbiór Polski nauką dla polskiego patriotyzmu” – prof. Grzegorzem Kucharczykiem i dr. Krzysztofem Rakiem, którzy zaprezentowali ideę powstania cyklu. W czasie spotkania przedstawione zostały fragmenty filmów (zwiastuny).

Filmy są w całości dostępne na kanale Fundacji Historia i Kultura na YouTube i na jej profilu na Facebooku.

Projekt dofinansowany z Programu Wsparcia Edukacji /Edukacja Patriotyczna Ministerstwa Edukacji i Nauki

Idź do oryginalnego materiału