REKLAMA
Zobacz wideo
Czy matura to rzeczywiście bzdura? Spytaliśmy gwiazdy i polityków
"Pieśń o Rolandzie" – autor. Czy wiadomo, kto nim był?Przerabiasz "Pieśń o Rolandzie"? Autor tego utworu jest nieznany. Nie można go ustalić, podobnie jak dokładnej daty powstania tego tekstu. Na samym końcu rękopisu zostaje wspomniany Turold, nie ma jednak pewności, czy jest to imię autora, czy jednej z osób, które przekazały tekst dalej.Zobacz też: Jak napisać dobry plan wydarzeń lektury? Krok po kroku tworzymy plan ramowy i szczegółowy [przykłady] "Pieśń o Rolandzie" – opracowanie dla uczniów. Pomoże lepiej zrozumieć tekst"Pieśń o Rolandzie" uważa się za najstarszy znany francuski epos rycerski. Jego gatunek określa się jako chansons de geste, inaczej "pieśni o bohaterskich czynach". Spisano ją na przełomie XI oraz XII wieku. Utwór przełożył na język polski Tadeusz Boy-Żeleński.Dzieła takie jak "Pieśń o Rolandzie" miały przedstawiać konkretne wydarzenia, a ich tematyka skupia się wokół przygód legendarnych postaci i historycznych bohaterów. Z początku przekazywano je ustnie, dopiero później je spisywano. Często można w nich było znaleźć elementy fantastyczne, które przelatały się z elementami zaczerpniętymi z historii.
Po tytule bardzo łatwo się zorientować, kto stanowi najważniejszą postać w omawianym utworze. Tekst ma za zadanie wychwalać czyny Rolanda, a jednocześnie przedstawiać wydarzenie ważne z historycznego punktu widzenia. Bohater przedstawia sobą zespół cech idealnego rycerza, choć jego pycha, przez którą nie zdecydował się poprosić o pomoc, doprowadziła do tragedii.Zobacz też: Maturalne wypracowanie z historii - co pisać, i jak pisać, by zdobyć maksimum punktów? "Pieśń o Rolandzie" – streszczenie, które przygotowaliśmy dla CiebieStreszczenie lektury "Pieśń o Rolandzie" pomoże Ci sobie przypomnieć przebieg zdarzeń i być może lepiej zrozumieć sam tekst. W Hiszpanii ścierają się między sobą cesarz Franków, Karol Wielki oraz król Saragossy, Marsyl. Pierwszy z nich chce nawracać innych na chrześcijaństwo, drugiemu zależy na ochronie Saragossy przed najeźdźcami. Chce więc pozornie przyjąć chrześcijańską wiarę. Cesarz przysyła do niego posłańca, jednego ze swoich rycerzy, Ganleona. Ten przynosi mu informację, zgodnie z którą Marsyl chce się poddać. Wówczas też Ganleon, który nienawidzi Rolanda, namawia go, by poprowadził tylną straż.Armia Marsyla wychodzi naprzeciw wojsk Karola Wielkiego, planując zaatakować właśnie tylną straż. W bitwie to najpierw rycerze cesarza mają przewagę, z czasem jednak szala zwycięstwa przechyla się na rzecz wojsk Marsyla. Roland dmie wówczas w róg, wzywając pomocy. Cesarz chce ruszyć z odsieczą, jednak Ganleon stara się go od tego odwieść. Wtedy też Karol Wielki orientuje się, iż ma przed sobą zdrajcę i każe go uwięzić. Podążają z wojskami na pomoc.
W walce ginie Oliwier, jeden z przyjaciół Rolanda. Temu udaje się z kolei odciąć dłoń Marsylowi. Ostatecznie na polu bitwy żywi pozostają z Francuzów jedynie sam Roland i arcybiskup Turpin, który także traci życie. Roland przeczuwa, iż także niedługo umrze. Dokonuje żywota, zwrócony twarzą w stronę Hiszpanii. Tymczasem cesarz ściga z wojskiem Hiszpanów, a ostatecznie udaje mu się podbić Saragossę. Marsyl umiera, a Karol Wielki powraca na pogrzeb Rolanda, Oliwiera i arcybiskupa. Zdradziecki Ganleon zostaje natomiast skazany na śmierć.Przystępujesz w tym roku do matury? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.