Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, zatrzymanie wiąże się z podejrzeniami o nieprawidłowości w warszawskiej uczelni Collegium Humanum.
Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3
Działania CBA w sprawie Collegium Humanum
Według Jacka Dobrzyńskiego, rzecznika prasowego MSWiA, zatrzymanie Jacka Sutryka miało miejsce na zlecenie prokuratury. Po zakończeniu wstępnych czynności śledczych, Sutryk został przewieziony do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach. Śledztwo jest związane z wcześniejszym zatrzymaniem trzech kobiet – pracownic naukowych uczelni wyższej w Odessie. Kobiety te miały próbować uzyskać dokumenty potwierdzające ukończenie studiów przez zagranicznych studentów, którzy faktycznie nigdy nie studiowali w Collegium Humanum.
Podejrzenia o korupcję i fałszowanie dokumentów. Komunikat CBA w sprawie Collegium Humanum
„29 października 2024 roku w Warszawie funkcjonariusze CBA zatrzymali trzy kobiety będące pracownikami naukowymi uniwersytetu w Odessie. Kobiety przyjechały do Polski, ponieważ nie mogły się skontaktować z Pawłem Cz., byłym rektorem Collegium Humanum. Pojawiły się w siedzibie szkoły wyższej, która w tej chwili nosi nazwę Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia.
Nakłaniały nowe władze uczelni do wystawienia dokumentów poświadczających nieprawdę, w tym dyplomów ukończenia studiów wyższych oraz zaświadczeń o odbyciu studiów, w zamian za korzyść majątkową w gotówce w wysokości 40 tys. USD. Z ustaleń wynika, iż chodziło o dokumenty dla ponad 60 „zagranicznych studentów”, którzy nigdy nie studiowali na Collegium Humanum. W trakcie czynności funkcjonariusze zabezpieczyli elektroniczne nośniki danych oraz walutę przywiezioną do Polski.
Z ustaleń śledztwa wynika, iż zatrzymane nauczycielki akademickie brały udział w zorganizowanej grupie przestępczej, założonej i kierowanej przez Pawła Cz. W ramach przestępczego procederu grupy dochodziło do wystawiania dyplomów ukończenia studiów licencjackich, studiów drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich oraz prestiżowych dyplomów MBA, w zamian za korzyści majątkowe i osobiste” – pisze CBA.
Prokuratura Krajowa oraz CBA zapowiedziały kontynuację śledztwa, aby wyjaśnić szczegóły tego szeroko zakrojonego procederu i ustalić rolę pozostałych osób podejrzanych o udział w sprawie.