Pionierski przeszczep w Warszawie

bialyorzel24.com 2 miesięcy temu

Zespół transplantologów z warszawskiego UCK WUM przeprowadził pierwszy na świecie wspomagający przeszczep wątroby u chorej, której narząd został uszkodzony w wypadku komunikacyjnym.

Lekarze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dokonali pionierskiej operacji. Fot. Materiały prasowe/WUM

Innowacyjność polega na tym, iż chora miała przeszczepienie wątroby, a wyszła do domu bez przeszczepionej wątroby, w świetnym stanie. W standardowych warunkach się to nie zdarza – powiedział PAP profesor Michał Grąt, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak powiedział prof. Grąt, większa część wątroby pacjentki została uszkodzona i musiała zostać usunięta, a pozostały fragment narządu był zbyt mały, by mogła przeżyć.

Do tej pory chorzy mieli wykonywane przeszczepienie całej wątroby i do końca życia z tą przeszczepioną wątrobą musieli żyć – zaznaczył prof. Grąt. W tym przypadku, by dać pozostałemu fragmentowi organu pacjentki czas na regenerację, lekarze zdecydowali się na tzw. przeszczep wspomagający.

Profesor poinformował, iż pacjentce przeszczepiono tylko jeden z płatów wątroby zmarłego dawcy. Dodał, iż po 11 dobach od przeszczepu zachowany fragment narządu – wspomagany przez przeszczepioną część – przyrósł trzykrotnie i możliwe było usunięcie fragmentu organu dawcy.

Według profesora takie przeszczepy pomogą zaradzić problemowi niedoboru narządów. – Jedna podzielona wątroba daje szansę dwóm chorym na przeżycie – podkreślił lekarz.

tom

Idź do oryginalnego materiału