Plan awaryjny

wildmen.pl 6 dni temu

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Populacja głuszców w Szkocji od dziesięcioleci stale maleje. Naukowcy ogłosili, iż jeżeli nie zostanie wdrożony skuteczny plan ratunkowy, to głuszce znikną ze szkockich lasów w ciągu najbliższych 20–30 lat.

Z tego powodu szkocka agencja ochrony przyrody NatureScot zleciła swojemu naukowemu komitetowi doradczemu zbadanie sytuacji. Inwentaryzacja potwierdziła, iż pozostało około 500 ptaków, czyli to jest ostatni moment na uratowanie leśnych kuraków.

Na zlecenie rządu opracowano pięcioletni „Plan awaryjny”, który zakłada: maksymalne zmniejszenie zakłócania spokoju przez człowieka, zredukowanie drapieżników i całkowite usunięcie grodzeń w lasach.

Reklama

Niestety wyeliminowanie tych zagrożeń nie rozwiąże problemu. Przeprowadzone badania wykazały, iż głuszce mogą stracić w najbliższych latach 40 procent odpowiednich siedlisk, wiec oprócz zwalczania drapieżników oraz projektu edukacji skierowanej do rowerzystów i osób wyprowadzających psy planuje się w ciągu 20 lat stworzenie adekwatnych warunków siedliskowych na powierzchni 35 000 hektarów!

Eileen Stuart, zastępca dyrektora ds. przyrody w NatureScot, powiedziała: „Plan awaryjny jest wynikiem intensywnej współpracy z ponad 100 interesariuszami, którzy będą zobowiązani do ochrony głuszca. Rządowy projekt zajmie się wieloma problemami – z którymi boryka się głuszec – w tempie i na skalę, które pomogą zwiększyć jego liczebność.”

Reklama

Odwrócenie negatywnych trendów to niesamowicie kosztowne zadanie, które może przeprowadzić wyłącznie rząd danego kraju, ponieważ posiada wszystkie narzędzia.

Dzięki przeprowadzeniu wielu nadań naukowych wiemy, iż te działania muszą być głównie skierowane na odbudowę utraconych siedlisk. Samo zakazanie polowania – nie tylko w przypadku głuszca – nie ma prawa przynieść sukcesu!

.

Idź do oryginalnego materiału