We wrześniu w wielu szkołach przez cały czas dochodzi do przeniesień i zmian w klasach. Warto ten moment wykorzystać, jeżeli nasze dziecko marzy o liceum, do którego nie dostało się w czasie rekrutacji.
Przepisanie ucznia w ciągu roku szkolnego jest możliwe, jeżeli wyrazi na to zgodę dyrekcja placówki, a szkoła ma miejsce, by dopisać ucznia do listy.
Pierwszym krokiem do przeniesienia ucznia jest indywidualna rozmowa z dyrektorem, a następnie uzupełnienie dokumentacji w nowej szkole.
Przepisanie dziecka do innej szkoły po rozpoczęciu roku szkolnego
W rekrutacji do szkoły średniej twojemu dziecku nie udało się dostać tam, gdzie chciało, a rekrutacja uzupełniająca też nie przebiegła pomyślnie. Po braku pozytywnych wyników z rekrutacji nie ma co się całkiem załamywać – wielu dyrektorów szkół ponadpodstawowych przyznaje, iż we wrześniu jeszcze następuje mnóstwo zmian i przetasowań.
W tym można pokładać ciche nadzieje, bo w wielu szkołach uczniowie po 1-2 tygodniach nauki rezygnują, przenoszą się do innych klas i szkół, gdy okazuje się, iż inaczej wyobrażali sobie edukację w wybranym wcześniej miejscu. Te zmiany to szansa dla tych, którzy chcieliby ponownie spróbować dostać się do wymarzonego liceum. Istnieje bowiem możliwość przeniesienia lub przepisania dziecka do innej szkoły po rozpoczęciu roku szkolnego.
Jeśli zgodzi się na to dyrekcja oraz oczywiście znajdzie się w wybranej szkole i klasie miejsce dla dziecka. Przeniesienie dziecka jest możliwe zarówno w szkole publicznej, jak i prywatnej. Niezależnie od jej statusu, można to zrobić w trakcie roku szkolnego, a także po jego zakończeniu.
Rozmowa z dyrektorem jest kluczem do sukcesu
Możliwe jest zatem przeniesienie dziecka do innej szkoły na życzenie rodziców. Po uzgodnieniu z dzieckiem, iż przez cały czas chce zmienić placówkę już po rozpoczęciu roku szkolnego, pierwszym krokiem do przeniesienia jest skontaktowanie się z dyrektorem nowej szkoły. Ten może oczekiwać, iż rodzic przedstawi mu dokumenty dziecka (świadectwo za poprzedni rok, wyniki z egzaminu ósmoklasisty), ale oprócz tego o przyjęciu najczęściej decyduje rozmowa z rodzicem i dzieckiem oraz złożenie zaadresowanego do dyrektora podania o przeniesienie z innej placówki edukacyjnej.
Dzięki temu, iż dyrektor sam decyduje o przyjęciu ucznia po indywidualnej rozmowie, wielu udaje się przenieść do szkoły średniej, o której marzyli, a do której się nie dostali. Po spotkaniu i rozmowie z dyrektorem placówki należy poczekać na jego decyzję o przyjęciu. Często musi on sprawdzić, czy jest miejsce w danej klasie, do której dziecko chce dołączyć. Być może zaproponuje mu również inne rozwiązanie, np. klasę o innym, choć podobnym profilu. W podjęciu decyzji przez dyrektora mogą zaważyć argumenty, których rodzic i dziecko używają podczas rozmowy.
Pozwól dziecku, by samo opowiedziało, dlaczego zależy mu na nauce w danej szkole, przedstaw również swoje argumenty za tym, dlaczego przez cały czas po rozpoczęciu roku szkolnego zależy wam na zmianie placówki. Czasem zmiana wynika ze zmiany miejsca zamieszkania czy zmiany pracy rodzica. To przeniesienie w trakcie roku szkolnego to jednak również wspominania już na początku furtka dla tych, którzy do szkoły się nie dostali, a po rozpoczęciu roku chcieliby skorzystać ze zwolnionych miejsc. Trochę tak jakby wskoczyli na nie z listy rezerwowej.
Po zgodzie dyrektora trzeba dostarczyć dokumenty
Jeśli dziecko otrzyma zgodę na przeniesienie, trzeba będzie z sekretariatu szkoły pobrać odpowiedni druk do wypełnienia dotyczący przeniesienia. Wraz z wypełnionym dokumentem, musisz do szkoły dostarczyć kartę zdrowia, kartę szczepień i dowód wpłat na ubezpieczenie. jeżeli przeniesienie odbywa się np. pod koniec września lub jeszcze później w ciągu roku szkolnego – niezbędny też będzie arkusz ocen z poprzedniej placówki.
W skrócie etapy przeniesienia dziecka do innej szkoły w ciągu roku szkolnego:
Należy pamiętać, iż po przeniesieniu dziecko na nowo może przezywać stres spowodowany nowym otoczeniem, nauczycielami i rówieśnikami, szczególnie jeżeli inni zawiążą już znajomości i trochę się oswoją z sytuacją po rozpoczęciu roku szkolnego. Pamiętaj o tym, by wspierać je w dążeniu do celu i spełnianiu marzenia o nauce w wybranej szkole, musi się to jednak odbywać w bez nadmiernego obciążenia dla jego psychiki.